معرفی برنامه قله مُلکوه
۱۳۹۶-۰۸-۰۲
معرفی برنامه قله سوقند
۱۳۹۶-۰۸-۰۲

روستای ایدلیک از توابع لایین نو شهرستان کلات و در ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است.

ایدلیک به معنی آب زیاد است. ارتفاع روستا از سطح دریا ۱۰۵۰ متر و فاصله آن تا کلات ۳۳ کیلومتر می باشد. رودخانه ایدلیک آب فوق العاده زیادی دارد که از دامنه های شمال شرقی هزار مسجد سرچشمه می گیرد. این رود بخاطر وسعت زیاد و ناهموارش برخی اوقات دارای سیلاب های خروشان و عظیم می باشد. از جمله نکات جالب توجه در این روستا شالیزارهای زیبای آن است که یکی از مرغوبترین انواع برنج دنیا در آن کشت می شود.

عرض دره از چند متر تا ۶۰ متر است. از اواسط دره به بعد به علت طول زیاد مسیر و آب فراوان و همچنین  وجود چند آبشار، ادامه مسیر به آمادگی جسمانی و آشنایی با فنون سنگنوردی نیاز دارد.

در چند ساعت اول راهپیمایی، دره باز و هموار است و پس از رسیدن به اولین آبشار (که ارتفاع آن کمتر از ۳ متر است) عرض دره به چند متر می رسد.

آبشار دوم ۵ تا ۸ متر ارتفاع دارد و بعد از آن به آبشار آخر می رسیم. سمت چپ آبشار سوم، مسیر سنگنوردی دیده می شود که برای بالا رفتن از آبشار است. ارتفاع آبشار حدود ۴ تا ۷ متر است.

برنامه ها در سطح کوهنوردی معمولا تا آبشار اول و نهایتا تا پای آبشار سوم انجام می شود.

بعد از رد شدن از آین آبشار حدود یک و نیم تا دو و نیم ساعت راهپیمایی تا ابتدای دوآبی دره سیستان و انتهای دره ایدلیک فاصله است. مناظر این قسمت بی نظیر است؛ جنگل های ارس با مراتع دائمی سر سبز، خود را تا بالای ارتفاعات سیستان می کشانند. بعد از طی این مسیر به دهانه دره های دلوچه و سیستان می رسیم. دره بسیار عریض سیستان در سمت چپ بطرف شرق و دره دلوچه بطرف قله هزار مسجد پیش می رود.

برنامه دره و ابشار ایدلیک از مشهد بصورت یک و نیم روزه انجام خواهد شد که شب مانی در شهر کلات یا در روستای ایدلیک انجام می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *