معرفی برنامه قله چهل غار
۱۳۹۶-۰۸-۰۲
معرفی برنامه دشت چهچهه
۱۳۹۶-۱۰-۱۲

کوه توچال با ارتفاع ۳۹۶۲ متر از سطح دریا در شمال شهر تهران واقع شده است و بخشی از دامنه رشته کوه البرز می باشد. دامنهٔ جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و بلندترین نقطه شهر محسوب می شود که به بام تهران شهرت دارد.

مشهورترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال به ترتیب از شرق به غرب: دارآباد، کلک‌چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قله توچال، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ‌چال هستند که همگی آن‌ها مشرف به تهران می باشند. این کوه از جنوب، به شهر تهران و از شمال به آهار، شکراب و شهرستانک مشرف است.

 

قله توچال در شمال شهر تهران و کوهستان پیرامون آن به صورت یک خط الراس شرقی- غربی در جناح جنوبی رشته کوه‌های البرز مرکزی قراردارد.  این کوه از شمال به دره رودخانه‌های جاجرود و شهرستانک و از غرب توسط خط الراس کم ارتفاع‌تری به قلل شمالی کوه‌های استان البرز (کرج) متصل می‌شود.

 مختصات قله توچال: ۳۵°۵۳′۰۴″ شمالی ۵۱°۲۵′۰۹″ شرقی 

 در بیشتر روزهای سال روی این قله باد شدید می وزد. قله توچال، به دلیل نزدیکی به تهران، همواره شمار زیادی صعودکننده دارد. صعود به توچال از مسیرهای مختلفی امکان‌پذیر است. همچنین بهترین ماه های صعود اردیبهشت، خرداد، مهر و آبان است.

مهم‌ترین این مسیرها عبارتند از:

برای صعود به توچال مناسبترین، عمومی ترین و نزدیکترین مسیر صعود به قله توچال از دربند و پناهگاه شیرپلا است.

وقتی از میدان تجریش به میدان سربند (مجسمه کوهنورد) در بخش شمیران رسیدید، نقطه شروع کوهپیمایی شما از کنار مجسمه کوهنورد است، مسیر با شیب اولیه نسبتا تندی رو به شمال با پاکوب مشخصی آغاز و پس از ۳۰ دقیقه به آبادی کوچکی به نام پس قلعه با باغ های باصفایش می رسد.

از این منطقه مسیر اصلی با شیب های کم و بیش تندی آغاز شده و با گذر از قهوه خانه های کنار رودخانه سربند به ابتدای مسیر سنگی مرسوم به پناهگاه شیرپلا می رسد. کوهپیمایان می توانند از روستای پس قلعه مسیر سنگی کاملا مشخص را که در حمایت پلکان های فلزی و سیم بکسل است، طی کرده و پس از حدود ۲ ساعت به مجمتع وزرشی کوهستانی شیرپلا (پناهگاه مجهز سه طبقه) در ارتفاع ۲۸۵۰ متری برسند.

از شیرپلا رو به شمال مسیری پرشیب را پی گرفته که پس از ۲ ساعت به جانپناه امیری (سیاه سنگ) و سپس با صرف ۱ ساعت دیگر به قله توچال می رسد. مناظر اطراف به خصوص رو به شمال توچال بی اندازه دلفریب و زیبا هستند. نمای باشکوهی از قله دماوند تا علم کوه و کلاردشت در میان صد ها ارتفاع ۴۰۰۰ متری البرز مرکزی به چشم می خورد.

لوازم موردنیاز این برنامه: کیسه خواب، کفش مناسب فصل، پوشاک کامل زمستانی، کلاه، دستکش و عینک طوفان، هدلامپ، گتر و باتون

1 دیدگاه

  1. پاتاوه گفت:

    سلام و خسته نباشید
    برای ارتفاعات دنا یاهمان کوه دنا در استان گهگیلویه و بویراحمد واقع در جنوب غرب ایران برنامه کوهنوردی دارید
    باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *