معرفی برنامه آبشار دافی
۱۳۹۶-۱۰-۰۵
معرفی برنامه دره زوارم شیروان
۱۳۹۷-۰۲-۰۲

 

در شمال نیشابور،دره ای وجود دارد که از گذشته هفت غار نامیده شده ، و به منزله هفت وادی و هفت تنگه است.حال آنکه در حقیقت غاری در آنجا وجود ندارد. منطقه ای که هفت غار در آن واقع شده است، در فصل گرم سال، دارای آب وهوایی معتدل، با صبحگاهی بسیار دلنشین و روح‌افزاست، و با شرایط آب و هوایی و منظر طبیعی ویژه ای که دارد جزء ییلاقات اصلی نیشابور به شمار می آید.

این دره به دلیل فرسایشی بودن و شیب تند آن هرساله پس از بارش ها شکل جدیدی به خود می گیرد و آبشارهای بزرگ وکوچکی را ایجاد می کند و مرتبا دچار دگرگونی می شود. این دره آن قدر زیبا و هیجان انگیز است که در هر فصل و در هر ماه سال که به آنجا می روید دارای زیبایی منحصر به فردی می باشد ولی اغراق نیست که فصل بهار و پرخروش بودن رود خانه اش را زیباترین فصل بنامیم.

راه های دسترسی به این تنگه بسیار متنوع است اما آسان ترین راه، مسیر روستای باغرود است که پس از ده دقیقه کوهپیمایی می توان به ابتدای این دره در ارتفاع ۱۵۰۰ متری رسید.از جمله مسیرهای دسترسی دیگرمی توان به خود روستای غار اشاره نمود.

پیمایش کامل دره بسته به آمادگی تیم،به طور متوسط بین دو تا سه ساعت به طول می انجامد. پس از پیمایش دره و عبور از زیبایی های آن به منطقه ای باز و به سرچشمه اصلی رودخانه غار در ارتفاع ۱۹۰۰ متری می رسیم که در این محل چندین درخت گردو به چشم می خورد.این چشمه برخلاف آب سرد و گوارای آن ، دارای املاح زیادی می باشد.

در صورت تمایل برای ادامه مسیر به دوراهی می رسیم که راه سمت چپ به روستای برفریز و راه سمت راست به روستای رود ادامه می یابد.ضمنا برای خروج سریعتر از دره راه های خروجی متعددی در غارهای اول و دوم و چهارم، در سمت راست موجود است که در صورت نیاز می توان از دره خارج شد.گذشتن از هفت غار یا هفت وادی برای رسیدن به مقصود که سرچشمه است صورت میگیرد.

از جاذبه های این منطقه رنگ سرخ خاک رسی آن است که باعث رنگ آمیزی و جلوه ای خاص شده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *