معرفی برنامه قله سوقند
۱۳۹۶-۰۸-۰۲
معرفی برنامه قله توچال
۱۳۹۶-۰۷-۲۵

قله چهل غار در منتها الیه شرقی رشته کوه بینالود واقع شده است. خط الراس چهل غار، مغان و دره های اطراف آن را از آخرین دره های جنوب شرقی رشته کوه بینالود یعنی بُزوِشک و پیوه ژن جدا می کند.

از روستای بزوشک، یک خط الراس با شیبی ملایم شما را به قله ۲۶۰۰ متری چهل غار خواهد رساند.

برای رسیدن به روستای بزوشک باید از ملک آباد واقع در نزدیکی سه راهی باغچه، جاده دهسرخ را در پیش بگیرید. این جاده پس از عبور از دهسرخ و رباط تاریخی علاقه بند و گذر از یک گردنه با شیبی نه چندان زیاد به روستای بزوشک خواهد رسید. طول این جاده از ملک آباد تا بزوشک حدود ۲۰ کیلومتر و تماما آسفالت می باشد.

در مسیر صعود از روستا تا قله از روی خط الراس حرکت خواهیم کرد. تا رسیدن به قله حدود ۹ کلیومتر پیمایش خواهیم داشت. کمی قبل از قله، از روی خط الراس روستای مغان قابل روئیت است و جالب اینکه غار مغان نیز درست در زیر پای ما خواهد بود و کمتر از ۱۰۰۰ متر با آن فاصله خواهیم داشت. در صورت داشتن زمان کافی، بازدید از این غار نیز خالی از لطف نیست.

بهترین مسیر برای برگشت، از داخل دره بزوشک و از کنار درختان کهنسان آن است.

در مجموع مسافت پیمایش شده در این برنامه حدود ۱۸ کیلومتر می باشد.

با توجه به وجود سه دره موازی در کنار هم و شباهت آن ها به یکدیگر برای تعیین مسیر برگشت تا روستای بزوشک و انتخاب یال فرود بسیار دقت کنید. با یک یال جابه جایی به جای بزوشک به پیوه ژن خواهید رفت. استفاده از جی پی اس یا راهنمای مسلط به منطقه جدا توصیه می شود.

با توجه به ویژگی های منطقه بهترین زمان پیمایش اوایل بهار و زمستان می باشد. یک روز آفتابی پس از بارش برف زیبایی های منطقه را دو چندان خواهد کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *