معرفی برنامه کویر سه قلعه
۱۳۹۶-۰۹-۲۲
معرفی برنامه گرینه به چشمه پونه
۱۳۹۶-۱۰-۱۱

نام روستای “آبقد” مرکب از دو کلمه آب و قد است که دلیل این نامگذاری فراوانی آب رودخانه آن می باشد. (آبی به اندازه قد انسان). 

 این روستا در میان دره ای زیبا از رشته کوههای هزارمسجد که رودخانه ای خروشان از کنارش می گذرد واقع شده است. آبقد به دلیل قرار گرفتن در میان دره ای کوهستانی همواره زمستان های سخت و سردی داشته است.

آبقد با باغ های سیب، گیلاس، زردآلو و درختان کهنسال گردویش شهرتی خاص در میان روستاهای اطراف مشهد دارد. برخی جاذبه های طبیعی نیز بر این شهرت افزوده که آبشار زیبای آن یکی از این موارد است. ارتفاع آبشار آبقد حدود ۲۰ متر است. از روستا تا آبشار راهی بجز مسیر سربالای رودخانه نیست که حدود ۵ کیلومتر می باشد.

ارتفاع دیواره های دره آبقد بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر است که شباهت زیادی به دره اخلمد دارد. دیواره های بلند این دره برای سنگ نوردی بسیار مناسب است. در طول مسیر، دو دره فرعی با پوشش درختچه‌ای و علفزار وجود دارند. پس از طی حدود ۱۰ کیلومتر یک دوآبی در قسمت بالای دره با عرض زیاد دیده می‌شود. در سمت چپ دره‌ای مرتفع با عرض بیش از ۳۰۰ متر، به طرف شمال غرب و سرچشمه رود می‌رود. شیب دره ملایم و در طول مسیر آب در دسترس است.

پیمایش رفت و برگشت این برنامه در کل حدود ۱۰ کیلومتر در مدت زمان ۵ ساعت است. میزان نوسان ارتفاع و مسیر دقیق را در نقشه زیر میتوانید ملاحظه نمایید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *