گزارش برنامه چلپو تا رودخانه شور رود ۱۸ اسفند ۹۶
۱۳۹۶-۱۲-۲۱
گزارش برنامه بند بهره و قله چینگه گوش ۱۷ فروردین ۹۷
۱۳۹۷-۰۱-۱۹

دره ارغوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است که در شهرستان طرقبه شاندیز، بعد از طَرَقدَر به سمت روستای کلاته آهن واقع شده است.

دره ارغوان دره‌ای بسیار زیباست که به هنگام  شکفتن گل های بوته های ارغوان، مناظری فوق العاده را نمایان می‌سازد.

  
 ارغوان گیاهی بیشتر به صورت درختچه گلدار است که ارتفاع آن گاهی به ۱۲ متر نیز می‌رسد. گل‌های این درخت در اوایل بهار در گروه‌های ۳ تا ۶ تایی روی شاخه‌ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ‌ها پدید می‌آیند و چون تعداد آن‌ها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می‌دهد. در هنگام  شکوفایی درخت ارغوان، در حالی که شاخه‌ها هنوز بدون برگ هستند، گل‌های خوشه‌ای و صورتی رنگ آن به حالت آویخته ظاهر می‌شوند و سپس برگ‌های سبز و قلبی شکل آن، شاخه‌ها را زینت می‌بخشد.

نکته جالب این است که گل گیاه ارغوان خوراکی است و مزه‌ای ترش دارد از این رو در برخی کشورها، گل ارغوان را به همراه سالاد مصرف می‌کنند یا در برخی از غذاها به عنوان چاشنی استفاده می‌شود.

طرقبه با داشتن بیش از ۷ هکتار جنگل‌های ارغوان، قطب درختچه‌های ارغوان در کشور است. از این میان، بیش از ۱۵۰۰ هکتار از جنگل‌های ارغوان به صورت دست‌کاشت بوده و بیش از ۵۰۰۰ هکتار آن نیز به صورت طبیعی می‌روید که در نوع خود در کشور منحصر به فرد است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *