معرفی برنامه قله شیرکوه یزد
۱۳۹۶-۱۱-۰۹
معرفی برنامه دره سیب
۱۳۹۶-۱۰-۱۲

رشته‌کوه بینالود به طول تقریبیِ ۱۳۰ کیلومتر، از شمال شهر نیشابور تا جنوب غربی شهر قوچان کشیده شده است و جلگه و دشت نیشابور را از دشت مشهد و قوچان جدا می‌کند. بلندترین نقطهٔ رشته‌کوه بینالود، قلهٔ شیرباد با بلندی ۳۴۲۰ متر است که در شمال روستای بوژان (شمال شرقی شهر نیشابور) قرار گرفته است.

قله بینالود مشهورترین قله استان خراسان به بلندی ۳٬۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد. از دیگر قلل این رشته کوه می‌توان فلسکه (۳٬۱۰۰ متر) و قوچگر (۳٬۰۵۰ متر) را نام برد.

رشته‌کوه بینالود، مرز طبیعی شهرستان‌های نیشابور و مشهد به شمار می‌آید و دهستان بینالود در دامنه جنوبی آن واقع است.

در بینالود معادن مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین و غنی‌ترین معدن آن، معدن فیروزه است که در حوالی روستای معدن از توابع دهستان بار شهرستان نیشابور استخراج می‌شود.

صعود به قله بینالود از سمت مشهد معمولا به صورت یک و نیم روزه تا دوروزه و از طریق دامنه شمالی این رشته کوه و از روستای فریزی و دره سیب انجام می شود. به این منظور باید از جاده مشهد – چناران به شهر جدید گلبهار رفته و با گذشتن از روستای فریزی به ارتفاعات کوهپایه های شمالی بینالود رسیده و از طریق یک جاده پر پیچ و خم و خاکی کوهستانی به سمت دره سیب رفت.

دره سیب دره ای زیبا پر از باغات و درختان است که ابتدای پیمایش به سمت قله بینالود محسوب می شود.
درمسیر صعود به بینالود از دره سیب،  دو جانپناه ایمانی و مدرس ساخته شده اند که هر کدام گنجایش حدود ۱۵ نفر دارد ولی بدون امکانات برق و سیستم بهداشتی هستند. در مجاورت جانپناه دوم که  در فاصله دوساعتی قله بینالود قرار دارد چشمه باریکی وجود دارد و بجز آن در سرتاسر مسیر، چشمه و آبی وجود ندارد.

مسیر پیمایش برای صعود به قله از خانچه ابراهیمی در ابتدای دره سیب تا قله حدود ۱۱ کیلومتر است.

در صورتیکه در مسیر برف کوبی نداشته باشید زمان پیمایش از دره سیب تا جان پناه اول حدود یک و نیم ساعت با شیب ملایم خواهد بود. زمان پیمایش از جانپناه اول(ایمانی) تا جانپناه دوم(مدرس) حدود سه ساعت با شیب ملایم و نیمه تند است. و در نهایت مدت زمان صعود از جان پناه دوم تا قله بینالود حدود دو ساعت با شیب نسبتا تند و البته بدون درگیری با سنگ می باشد.
در نظر داشته باشید که در صعودهای زمستانی، یخ زدگی مسیر و برفکوبی می تواند تا دوبرابر به زمان صعود اضافه کند.

در صعود زمستانی که به صورت دو روزه برنامه ریزی می شود، روز اول از ابتدای دره سیب تا جانپناه مدرس پیمایش شده و شب مانی در این جانپناه انجام می شود. روز بعد پس از یک صعود دو ساعته به قله به سمت ابتدای مسیر باز می گردند و تا قبل از غروب به ابتدای دره سیب می رسند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *