معرفی برنامه آبشار کیمشاه
۱۳۹۶-۱۰-۰۵
معرفی برنامه دهسرخ، بُزوِشک و چشمه های گراب
۱۳۹۶-۱۰-۰۹

دریاچه چشمه سبز از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است که در حدود ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گلمکان و ۵۰ کیلومتری غرب شهر مشهد در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه‌ بینالود قرار دارد.

دریاچه چشمه سبز

این دریاچه کوهستانی که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، ۱۵ هکتار مساحت دارد و از آب آن برای آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز در فصل زمستان، زیبایی خیره کننده ای دارد و تصاویر بدیعی را پیش چشم طبیعت دوستان می گشاید.

مردم منطقه این چشمه را «چشمه سوز» می‌خوانند زیرا مردم منطقه خراسان عموماً «سبز» را «سوز» تلفظ می‌کنند. در متون مختلف از این چشمه با نام «چشمه سو» نیز نام برده شده است و به نظر می‌رسد همان «چشمه سو» در شاهنامه باشد.

دریاچه چشمه سبز

در این دریاچه ماهی‌های بزرگ و کوچکی دیده شده است از این رو دریاچه چشمه سبز مکان مناسبی برای دوستداران ماهیگیری می‌باشد.

آب و هوای سرد و کوهستانی منطقه گلمکان، محل مناسبی برای رویش گیاهان دارویی همچون بادام کوهی، خارشتر، زیره، کاسنی و بابونه می‌باشد. این منطقه همچنین زیستگاه جانورانی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است.

دریاچه چشمه سبز

*روستای گلمکان از توابع دهستان گلمکان بخش گلبهار شهرستان چناران استان خراسان رضوی می‌باشد. برای رسیدن به این روستا باید جاده آسفالته مشهد- تهران را حدود ۴۰ کیلومتر به سمت قوچان پیمود و پس از آن به سمت چپ پیچید و ۱۰ کیلومتر مسیر را ادامه داد تا به روستای گلمکان رسید. از گلمکان تا چشمه سبز که در حدود ۲۰ کیلومتر می‌باشد، باید از یک راه کوهستانی ناهموار مسیر را پیمود.

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

2 دیدگاه ها

 1. […] طبیعی چشمه سبز از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است که در حدود […]

  • Dani گفت:

   عالی
   از وقتی با این دریاچه طبیعی جذاب آشنا شدم
   که به هیچ رودخانه ای متصل نیست! و از چشمه های فعال زیرزمینی این حجم آب جمع شده سالانه یک بار در فصل تابستان به اونجا میرم . مسیر عبور جاده خاکی قابل رفتن است ولی ارزشش رو داره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *