معرفی برنامه قله هزار کرمان
۱۳۹۶-۰۸-۱۱
معرفی برنامه قله قطاراولنگ
۱۳۹۶-۰۹-۰۹

قله گاوکُشان بلندترین قله استان گلستان به ارتفاع ۳۸۴۱ متر است که در رشته کوه کهکشان قرار دارد.

برای رفتن به این قله دو راه وجود دارد از استان گلستان شهرستان گرگان جاده توسکستان به سمت شاهرود بعد از روستای چهارباغ به دوراهی برخورد کرده و به سمت شاهکوه سفلی میرسیم.

راه بعدی از شاهرود، جاده مُجن به سمت گرگان می آییم و بعد از حدود ۶۵ کیلومتر به دوراهی میرسیم و به سمت شاهکوه سفلی میرویم. 

روستای شاهکوه در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار دارد. کوه سیاه‏ پوش و کوه ترکه چال از دیگر کوه‏های اطراف این روستا هستند. کوه گاوکشان و کهکشان در ۶ کیلومتری جنوب شرقی روستا واقع شده ‏است.

روستای شاهکوه، تحت تأثیر اقلیم کوهستانی زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد. ارتفاع روستا از سطح دریا ۲۵۴۰ متراست. خط الراس گاوکشان (که به نام شاهکوه هم شناخته می شود) به طول تقریبی ۱۵ کیلومتر از شرق به غرب امتداد دارد و در البرز شرقی جا گرفته است.

خط الراس گاوکشان در حقیقت مرز بین استان گلستان و سمنان است. شمال آن جزو منطقه حفاظت شده جهان نما به شمار می رود، دامنه های شمالی این خط الراس حوضه آبریز رودخانه نکا می باشد و از جنوب حوضه آبریز رودخانه مُجن است.

از دیگر ویژگی های این رشته کوه وجود برج ها و قله های سوزنی شکل است که این کوه را بسیار زیبا و دست نیافتنی جلوه می دهد.

بر فراز قله، قلل مرتفع دیگری نیز دیده می شود. در سمت شرق، قله کهکشان و قله زیبای شاهوار، در قسمت جنوب رشته کوه سفید طزره با قله های سر به فلک کشیده، در قسمت جنوب غربی کوه های نمازگاه و سر تنگه و در قسمت غرب قله امامزاده ابوالقاسم و در صورت مساعد بودن هوا قله دماوند نیز قابل مشاهده است.

در سمت شمال نیز روستاهای شاهکوه پایین و شاهکوه بالا دیده می شود. همچنین در راه رسیدن به قله یخچال های طبیعی مملو از برف به چشم می خورد.

باشگاه کوهنوردی کاویان، برنامه صعود به بلندترین قله استان گلستان را ۲۶ تا ۲۸ آبان ماه به مدت سه روز برگزار می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *