گزارش برنامه دره کشوه ۱۴ اردیبهشت ۹۷
۱۳۹۷-۰۲-۱۷
گزارش برنامه سفر به خالدنبی و افراتخته – اردیبهشت ۹۷
۱۳۹۷-۰۲-۱۸

برنامه صعود به قله های کمال (سهند) و اَورین و بازدید از دیدنی های شهر زیبای جلفا طبق تقویم شش ماهه باشگاه کاویان روزهای ۱۴ تا ۱۸ خردادماه ۹۷، به سرپرستی علی صنعتی و محمود کوهستانی برگزار می شود.

***

قله کمال (قوچ‌گلی داغی) با ارتفاع  ۳۷۰۷ متر، بلندترین قله رشته کوه سهند و مرتفع‌ترین نقطهٔ استان آذربایجان شرقی محسوب می شود و در محدودهٔ شهرستان بستان آباد قرار دارد.

رشته‌کوه سهند به دلیل انبوهی گیاهان، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌های ایران مشهور شده‌است؛ چراکه سطح تمام مناطق این رشته‌کوه پوشیده از سبزه‌ است.

کوه‌های کمال، جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ‌داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان و درویش از مهم‌ترین قلل رشته‌کوه سهند محسوب می‌شوند.

در دامنه‌های کوهستان سهند، زیباترین دره‌های آبرفتی همراه با روستاها، باغ‌ها و کشتزارها، جلوه‌هایی شگفت پدیدآورده است.

صعود به قله کمال در این برنامه از مسیر معمول این قله یعنی پیست اسکی سهند انجام خواهد شد.

قله اَورین با ارتفاع ۳۶۵۰ متر بلندترین قله استان آذربایجان غربی است و در نزدیکی شهرستان خوی قرار دارد.

از وجود برخی چشمه‌های آب گرم در دامنه این کوه و سنگ‌های گدازه بیرونی اطراف کوه، کاملاً واضح است که این کوه آتشفشانی خاموش است که هنوز درون گدازه‌هایی در آن در حال فعالیت جزیی هستند.

این کوه از زیبایی و وقار خاصی برخوردار است و دورنمایی بسیار زیبا دارد و از کیلومترها دور نماد شهر خوی است.

بیش از نود درصد ابرهای باران زا، بویژه در فصل بهار از پشت کوه اورین پدیدار می‌شوند و تا میانه تابستان همیشه برف های قله آن، این کوه را در چشم مردم شهرش روسفید و سربلند می‌کند.

باشگاه کاویان صعود به قله اَورین در این برنامه را از مسیر معمول آن یعنی روستای حصار انجام خواهد داد.

***

شهر جلفا به عنوان مرکز منطقه آزاد تجاری اَرَس، دارای پیشینه‌ای صد ساله در زمینه تجاری و گمرکی می باشد و در نزدیکی مرز مشترک ایران و آذربایجان واقع شده و به عنوان پرترددترین مرز مسافری ایران، پس از فرودگاه‌های تهران مطرح است.

حمام تاریخی جلفا٬ رودخانه ارس٬ زیپ لاین جلفا٬ کاروانسرای خواجه نظر ٬‌کلیسای چوپان٬ کلیسای سنت استپانوس٬ کلیسای مریم مقدس و آبشار آسیاب خرابه از جمله آثار تاریخی و طبیعی این شهر است.

روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته مسافران و گردشگران بسیاری جهت بازدید از این شهر و مخصوصا خرید مراجعه می نمایند. فروشگاه های بزرگی و مراکز خرید زیادی در این شهر بوجود آمده است که اکثرا کالاهای کشور ترکیه در این مراکز به فروش می رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *