گزارش برنامه قله بِزد – ۱۶ آذر ۹۷
۱۳۹۷-۰۹-۲۰
گزارش برنامه کویر اردمه – ۲۳ آذر ۹۷
۱۳۹۷-۱۰-۰۸

منطقه‌‌ گرمسار واقع در استان سمنان با بزرگ‌ترین معادن و تونل‌های نمک، سهم عمده‌ای از  استخراج نمک در کشورمان دارد. در حال حاضر ۴۰ تونل نمک در این منطقه وجود دارد که یکی از جاذبه های گردشگری مهم آن محسوب می شود.

در این جاذبه‌ طبیعی شگفت‌انگیز با صحنه های چشم نواز از سنگ های نمک که بدلیل وجود ترکیبات خاص در آنها به رنگهای قرمز، صورتی و سفید در آمده و پس از برخورد دانه های باران به اشکال زیبایی پدیدار شده اند، بر میخوریم.

تپه‌های مریخی و گنبدها و تونل های نمکی در منطقه‌ نسبت بزرگی پراکنده شده‌اند. در حوالی گرمسار حدود ۲۷ معدن نمک وجود دارد؛ اما این جاذبه‌ها به طور خاص در حدود ۱۵ کیلومتری غرب گرمسار و ۹۰ کیلومتری تهران در جاده ایوانکی و گرمسار قرار دارند.

با عبور از ایوانکی تعدادی از این تپه‌ها و مناظرشان رویت خواهند شد. ۵۰۰ متر قبل از خروجی آزادراه قم و گرمسار یک خروجی در سمت راست قرار دارد که برای رفتن به معدن بی‌نظیر کوهدشت کهن می‌بایست وارد آن شد.

در این تونل ها عجایبی بسیار دیدنی به چشم می خورد. چگونگی بهره برداری از این معادن و لایه های خاصی که در این معادن وجود دارد می تواند برای طبیعت دوستان، آشنایان به مسایل ژئوتوریسم و دانشجویان زمین شناسی بسیار مفید و آموزنده باشد.

غار جادو یکی دیگر از جادبه های گردشگری این منطقه است. حوضچه سبز جادویی که در ورودی این غار قرار دارد چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد، برنامه جذاب و به یادماندنی بازدید از گنبدهای نمکی و گردشگری گرمسار را روزهای ۵ تا ۷ دی ماه ۹۷ به سرپرستی بیژن فاتحی برگزار می کند.

در این برنامه از گنبدهای نمکی (خانه دیو)، معدن نمک و حوضچه سبز جادوئی، روستای تاریخی پاده و کاروانسرای صفوی ده نمک و بقایای جاده سنگ فرش ابریشم بازدید خواهیم کرد، نظاره گر آسمان شب کویر خواهیم بود و شب نشینی خاطره انگیز دور آتش خواهیم داشت.

برای ثبت نام در این برنامه به سایت باشگاه به آدرس زیر مراجعه و به صورت اینترنتی ثبت نام نمایید. برنامه های باشگاه صرفا برای اعضا برگزار می شود.

✅ آدرس پرتال ثبت نام در برنامه ها:  portal.kavianclub.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *