معرفی برنامه قله اَوِشک نیشابور
۱۳۹۷-۰۱-۲۸
جدول شرایط کنسلی برنامه ها
۱۳۹۶-۱۰-۲۳

کویر زیبای حلوان در نزدیکی شهر طبس قرار دارد. این ریگزار از شمال به کویر مرکزی ایران و ارتفاعات پیر حاجات طبس، از جنوب به محور ارتباطی شهرستان خور به طبس،  از شرق به کوه ها و ارتفاعات عاشقان و از غرب به دریاچه نمک خور و کویر مرکزی ایران محدود می شود.

ریگزار گستره‌ای شمالی- جنوبی دارد و در مناطق جنوب شرقی با ارتفاعات عاشقان پیوند می‌خورد که این تلاقی کوه و ماسه، مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است. در قسمت شرقی این مثلث ماسه‌ای، تپه‌ها بیشترین ارتفاع را دارد و ارتفاع آن‌ها از کف دشت در حدود ۸۰ متر است که با حرکت به سمت غرب با کاهش ارتفاع همراه است.

 حلوان نام روستایی در حاشیه شرقی این کویر است. روستای حلوان یکی از زیباترین روستاهای طبس است که به واسطه نخلستان های خرما و معماری کویری اش از محبوبیت خاصی در بین گردشگران برخوردار است. در سال های اخیر چندین همایش کویرنوردی در حاشیه شرقی این منطقه برگزار شده است.

پوشش گیاهی منطقه بسیار غنی شامل گیاهان نواحی استپی و ماسه ای همچون قیچ، درمنه، تاغ، دم گاوی، بادام کوهی، اسکنبیل که به سمت شرق از تعداد آنها کاسته می شود و در نواحی غربی حاشیه کویر مرکزی گیاهان نمک پسند شامل شور بیابانی، گز و اشنان قابل مشاهده هستند.

 

ازمیغان

روستای ازمیغان روستایی پر آب در دل کویر است که شالیزارهای برنج و نخل های خرما را در کنار هم دارد. در هیچ منطقه‌ای نمی توان این دو را در کنار هم دید.

روستای ازمیغان

ازمیغان از معدود روستاهای کویری است که رودخانه‌های دائمی دارد و آب آن بیشتر به مصرف کشاورزی و باغداری می‌رسد. این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان و کشور نمونه است، به نحوی که در این روستا علاوه بر محصولات جالیزی، نخل و مرکبات و سایر میوه‌های هر فصل، برنج نیز تولید می‌شود.

روستای ازمیغان

 

مسیر گردشگران در شالیزارها و از کنار رودخانه دائمی زیبا و با آبی زلال است که به منطقه ای با سنگ‌های سفید و یکپارچه به نام تخت عروس ختم می‌شود.

روستای ازمیغان

روستای ازمیغان

روستای ازمیغان

 

کال جنی
کال جنی نیز یکی از دیدنی های شهر طبس است. تنگه ای بسیار قدیمی با دره‌ها و فرسایش‌های زیبا و گاه وهم‌انگیز! این دره نزد بومیان به دره جن‌ها معروف است!

کال اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب اطلاق می‌شود. کال جنی سرزمینی اسرارآمیز و مینیاتوری از گراندکانیون آمریکاست. یک دره خاموش، خنک و آبدار در دل پهنه‌ای داغ و تب‌دار که آثار حیات در آن دست‌کم به دوران امپراتوری ساسانی بازمی‌گردد.

نقش و نگارهای روی دیواره‌های بلند به ما می‌گویند که این دره در طول هزاران سال و در اثر فرسایش و حضور سیلاب به وجود آمده است. شاید در روزگارانی رودخانه‌ای خروشان از اینجا گذر می‌کرده است.

باشگاه کوهنوردی کاویان، برنامه پیمایش کویر حلوان و بازدید از روستای ازمیغان و پیمایش کال جنی را روزهای ۲۵ تا ۲۸ دی ۹۷ برگزار می کند. اعضای باشگاه می توانند برای شرکت در این برنامه به نشانی portal.kavianclub.com مراجعه و ثبت نام کنند.

***

منابع: https://www.kojaro.com/2016/10/21/122789/kal-jenni-valley/

https://www.kojaro.com/attraction//

https://www.irandeserts.com/article/

https://tripbama.com/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *