معرفی برنامه دره شمخال
۱۳۹۶-۰۹-۰۷
معرفی برنامه دولت آباد به زشک
۱۳۹۶-۰۸-۰۲

مرداب هسل
وقتی طبیعت دست به هنرنمایی می‌زند، نتیجه‌اش می‌شود مردابی به نام هَسَل. هر فصلی که به این مرداب سر بزنید، رنگی متفاوت از آن را می‌بینید. برای دیدنش باید راهی چالوس و جنگل‌های انبوه آنجا شوید.


در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهر مرز‌ن‌آباد، جنگل معروف مشل موزی است که البته به جنگل فین یا محمدآباد هم شناخته می‌شود. در دلِ این جنگل، مرداب هسل قرار گرفته که با رنگ خاصی که در هر فصلی دارد، شناخته می‌شود.


در گویش محلی این منطقه به هر آبگیر فصلی هَسَل می‌گویند. این مرداب هم از آنجایی که در منطقه‌ی مازندران و جنگل‌های انبوه چالوس است، به این نام معروف شده. در اصل نام این مرداب، کنّیچال است.
مسیر جنگلی که برای رسیدن به مرداب هسل طی می‌کنید، به خودی خود جذاب و زیباست. همانطور که قبلا گفتیم، هر فصل این مرداب رنگی متفاوت دارد.

جلبک‌هایی که روی این دریاچه هستند، در بهار و تابستان سبز رنگ هستند و در پاییز و زمستان، قرمز آجری و نارنجی. بهترین فصل برای دیدن مرداب پاییز است.
هسل زیستگاه لاک‌پشت‌ها، وزغها و زالوها هم بوده اما به خاطر جاده‌ای که در نزدیکی‌اش ساخته شده و رفتار نامناسب مردم، حضورشان کم‌رنگ شده است.

تالاب ارواح
دریاچه ممرز که به تالاب ارواح نیز شهرت دارد در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر و در میان جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملاکلا قرار گرفته است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. در درون دریاچه درختان خشک شده ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کرده اند.


مردمی که امروزه اطراف این دریاچه زندگی می کنند، چیزی  از ارواح ندیده اند اما معتقدند ساکنین گذشته حتما اطلاعاتی داشته اند که این نام را برگزیده اند.

برای رسیدن به دریاچه ارواح از روستای ونوش حدود ۹ کیلومتر پیمایش جنگلی خواهیم داشت. (رفت و برگشت ۱۸ کیلومتر)


باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد، برنامه بازدید از مرداب هسل و تالاب ارواح همراه با پیمایش در جنگل های بکر این مناطق را ۱۶ تا ۱۹ آبان ماه برگزار می کند.
جهت ثبت نام به این آدرس مراجعه فرمائید: portal.kavianclub.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *