معرفی برنامه قله رِوِنج
۱۳۹۶-۰۹-۱۲
معرفی برنامه قله لاله زار
۱۳۹۶-۰۹-۰۵

منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در استان گلستان واقع است. این منطقه با مساحت حدود ۳۸ هزار هکتار، پس از پارک ملی گلستان وسیع‌ترین منطقه حفاظت‌شده این استان به شمار می‌رود و از سال ۱۳۵۲ زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.


منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما در ارتفاعی بین ۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متری از سطح دریا واقع شده است. جهان‌نما سالم‌ترین و دست‌نخورده‌ترین جنگل‌های میان‌بند (جنگل‌های دامنه کوه) را در شمال ایران دارد. جنگل‌های جهان‌نما از نوع جنگل‌های هیرکانی است که از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا به شمار می‌رود. در مجموع ۶۰۷ گونه گیاه آوندی در این منطقه شناسایی شده‌است.


نام این منطقه از دهکده ییلاقی جهان‌نما گرفته شده که در حاشیه آن قرار دارد. وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.
آبشار باران کوه که به عقیده خیلی ها یکی از زیباترین آبشارهای استان گلستان است، در جنگل جهان نما، در حدود ۱۸ ‎کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان و در حاشیه رودخانه شصت کلا واقع شده است.


خوشبختانه این منطقه به علت مسیر نسبتا طولانی پیاده روی همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است. ریزش مداوم آب به صورت قطرات ریز و درشت شبیه باران از بالای صخره‌ های پوشیده از خزه وجه تسمیه باران کوه است.
صخره‌ های سبز در این منطقه شبیه چترهای زیبایی است که از یک طرف به کوه چسبیده و از سوی دیگر آویزان هستند. می گویند آبی که منشا این همه زیبایی در باران کوه است از دل غار ها و چشمه‌ ها تامین می‌ شود.


برنامه جنگل جهان نما و آبشار باران کوه باشگاه کوهنوردی کاویان که در تقویم پاییزی گنجانده شده فرصت دیدن زیبایی های این منطقه را در فصل رنگارنگی طبیعت فراهم می کند.
این برنامه از ساعت ۲۲ روز چهارشنبه ۱۰ آبان ماه تا جمعه شب ۱۲ آبان ماه به مدت دو روز برگزار می شود. پیمایش از تخت میرزا به سمت پایین دست در جنگل جهان نما با کوله کامل و کمپ زنی در جنگل آغاز و پیمایش به سمت آبشار با کوله سبک انجام خواهد شد.
وسیله نقلیه اتوبوس تا گرگان و مینی بوس در منطقه است.

پیمایش مسیر در این برنامه مطابق با تصویر زیر می باشد:

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *