گزارش برنامه هزارمسجد (اولنگ حیدر) – اردیبهشت۹۷
۱۳۹۷-۰۲-۳۰
گزارش برنامه دره و آبشار ابدال آباد ۴ خرداد ۹۷
۱۳۹۷-۰۳-۲۰

قله خُـلِنو با ارتفاع ۴۳۷۵ متر از سطح دریا بلندترین قله در استان تهران است و جزو رشته کوه البرز مرکزی محسوب می شود. همسایه ها و قلل همجوار این کوه، قلل برج، سرکچال، ورزاب، جانستون و پالون گردن می باشند که از طریق خط الراسی به هم متصل می شوند.

بهترین راه دسترسی به قله خلنو، روستای لالان است که در ۳۴ کیلومتری شهر تهران در جاده شمشک واقع شده است.

از جاذبه های این کوه می توان به روستا و دره لالان، چشمه تلخ آب (بدلیل وجود گوگرد، آب این چشمه مزه تلخی به خود گرفته است)، آبشار لالان و دریاچه خلنو اشاره کرد. دریاچه خلنو دریاچه کوچکی است که در دامنه کوه خلنو و هرزه کوه در ابتدای دره وارنگه رود قرار دارد و از بالای قله خلنو به خوبی نمایان است.

رودخانه وارنگه رود یکی از سرچشمه های مهمی است که دریاچه سد کرج را مشروب می سازد در ابتدای مسیر کوهنوردی با ورود به تنگه لالون بدلیل وجود نداشتن پل بر روی رودخانه در حدود چهار تا پنج بار باید وارد آب رودخانه شد که این موضوع هیجان پیمایش این مسیر را دو چندان می کند.

برای صعود به قله خلنو از روستای لالان دو مسیر وجود دارد که هر دوی این مسیرها تا گردنه ورزاب مشترک است. از گردنه ورزاب به بعد هم می توان از سمت راست با ورود به دشت اسب چال مستقیم به دیدار قله خلنو بزرگ شتافت که این مسیر ساده تر است و هم می توان با سوار شدن بر یال سمت چپ بارسیدن به قله برج و گذر از تیغه های ژاندارک و خلنو کوچک به خلنو بزرگ رسید که این مسیر به خصوص در کنار تیغه های ژاندارک تا حدودی حالت فنی به خود می گیرد.

ضمنا این کوه فاقد جانپناه و یا پناهگاه است و بهترین مکان برای کمپ زدن روی گردنه ورزاب و یا در فصول گرم در دشت اسب چال (بدلیل وزش باد کمتر و نداشتن خطر سقوط بهمن در فصول گرم) می باشد.

مسافت مسیر پیمایش شده از روستای لالان تا قله در حدود ۱۱ کیلومتر می باشد.

 از فراز قله خلنو بیشتر قلل رشته کوه البرز همچون دماوند، علم کوه، شاه البرز، آزادکوه، وروشت، مهرچال، جانستون، کلون بستک و توچال دیده می شوند.

باشگاه کوهنوردی کاویان برنامه صعود به قله خلنو را از تاریخ ۶ تا ۹ شهریور ۹۷ برگزار خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *