معرفی برنامه دره و آبشار آبگرم
۱۳۹۶-۰۹-۲۸
معرفی برنامه دیزباد به ازغد
۱۳۹۶-۰۸-۱۱

کلیدر نام روستایی بین شهرهای قوچان و سبزوار است و در نزدیکی شهرستان چکنه قرار دارد. این روستا  از دیرباز یکی از بزرگ ترین و سرشناس ترین آبادی های خراسان به شمار می رفته است؛ روستایی زیبا، سرسبز با مردمانی خونگرم و باسواد که در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور و در آخرین سرحدات رشته کوه بینالود واقع شده است.

کوه‌های بلند اطراف کلیدر که بخشی از رشته کوه بینالود هستند، چشمه‌های بسیاری را در منطقه کلیدر سیراب می کند که بر جاذبه‌ها و زیبایی آن می افزاید. گروهی بر این باورند که کلیدر واژه‌ای پهلوی است که از دو بخش «کلی» به معنای محکم و «در» به‌معنای قلعه تشکیل شده است.

شاید معروف‌ترین بنای این روستا را بتوان گنبدی تاریخی به نام گنبد کلیدر نام برد. این بنا در داخل روستا واقع و از تخته سنگ‌های صاف ساخته شده و گنبدی کم ارتفاع دارد. بنا چه در داخل و چه از خارج فاقد تزئینات است. در حال حاضر از ورودی ایوان بنا فقط دیوار‌های جانبی باقی مانده و سقف آن از بین رفته است.

به لحاظ موقعیت اکولوژیگی و قابلیت‌های ذاتی یکی از زیباترین و متنوع‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی نیشابور محسوب می‌شود، وجود درختچه‌های جنگلی همچون زالزالک، نسترن، دامنه‌های وسیع، ارتفاعات متعدد با پوشش متنوعی از گیاهان مرتعی و انواع وحوش از دیگر ویژگی‌های این روستا است.

این منطقه با وجود بقعه متبرکه یحیی ابن زید علوی(ع) در روستای زیارت که در یک کیلومتری شرق کلیدر واقع شده است، داشتن آب و هوای خنک و دلنشین، وجود رودخانه پر آب و عبور آن از روستاهای زیارت و کلیدر و وجود باغات فراوان، به‌عنوان مقصد بسیاری از مسافران از سراسر استان و شهرستان انتخاب می‌شود.

باغات وسیع با درختان گردو، سیب، زردآلو، آلبالو، گیلاس، هلو، شلیل، انواع گلابی، انگور، توت و میوه‌های متنوع، به‌ویژه فراوانی سیب و گردو از ویژگی‌های روستای کلیدر به شمار می‌رود.

رودخانه کلیدر از چشمه‌های دائم آب شیرین در کوه‌های بالادست سرچشمه می‌گیرد و با گذشتن از روستای زیبای زیارت در مجاورت کلیدر به دشت وسیع در نزدیکی امین‌آباد برای مزارع و باغات روستائیان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنوع گیاهی سرشار کوه‌های مشرف به کلیدر و مجاورت با منطقه حفاظت شده دهنه حیدری، وجود صخره‌ها، دامنه‌های وسیع و تپه‌ها سبب تنوع گونه‌های جانوری در این مناطق شده است.

انواع قوچ‌های وحشی، میش اوریال، پلنگ، گراز، کفتار، گربه وحشی، شغال، گرگ، روباه، خرگوش، خارپشت و انواع جوندگان و وجود پرندگانی مانند کبک، عقاب، شاهین، کرکس، کلاغ نوک سرخ، چکاوک، گنجشک کوهی، لاک‌پشت سهم‌بزدار شرقی و انواع مارمولک این منطقه را دیدنی کرده است.

1 دیدگاه

  1. حسن گفت:

    سلام من خودم اهل روستای کلیدر هستم ساکن مشهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *