معرفی برنامه جنگل جهان نما و آبشار باران کوه
۱۳۹۶-۰۸-۰۳
معرفی برنامه آبشار دِریوک
۱۳۹۶-۰۹-۰۹

قله لاله زار (تخت عبدالبیگی) با ارتفاع ۴۳۷۸متر در جنوب شهر کرمان و شمال شهرستان بافت قرار گرفته است. این قله را می توان از مسیرهای مختلف صعود کرد. اما بهترین مسیر روستای لاله زار ”دهانه ارتی”، دره لاله زار و تخت عبدالبیگی است.

از دره گردودرکا نیز می توان به قله رسید. اما این مسیر درگیری با سنگ وجود دارد و به راهنمای محلی نیاز است. مسیر کمتر شناخته شده کویر دارس آباد هم می تواند ما را از جبهه شرقی به قله لاله زار برساند.

صعود به این قله به صورت یک و نیم روزه، با کوله سنگین و برپایی کمپ و شب مانی در میانه مسیر صورت می گیرد. از محل کمپ تا قله با سرعت متوسط حدود ۶ ساعت راه است.

منطقه لاله زار با آب و هوای معتدل و مطبوع در تابستان دارای طبیعتی متفاوت با سایر نواحی کویری کرمان است. هرچند این استان با اقلیم های متفاوت، چنین مناطقی را به وفور در اقصی نقاط خود و در دل کوهسارها و سرزمین های بکر  پیدا و پنهان دارد.

منطقه لاله زار دارای بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی در ایران است. (برخلاف تصور عموم که قمصر کاشان را به این نام می شناسند.) و دارای مرکز بزرگ گلاب گیری می باشد. همچنین  عسل و خشبکار این منطقه نیز معروف است.

وجود چشمه های فراوان در طول مسیر، حتی در ارتفاع ۴۰۰۰ متر از ویژگی های خاص این منطقه است. همچنین وجود کتیبه هایی از زمان قاجاریه که منطقه را شکارگاه اعلام کرده بود و این کتیبه ها بر تخته سنگ های کوه با خطی خوش حک شده اند.

از پوشش گیاهی منطقه لاله زار می توان مرزن جوش، درمنه، آلاله و آویشن را نام برد. و از حیوانات منطقه نیز می توان به میش و قوچ وحشی، گراز، موش صحرایی، کبک و بلدرچین اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *