معرفی برنامه هفت آبشار لفور و سد البرز
۱۳۹۶-۰۸-۰۷
معرفی برنامه جنگل جهان نما و آبشار باران کوه
۱۳۹۶-۰۸-۰۳

کوههای خراسان دنباله ارتفاعات البرز به سمت مشرق است که به صورت قوس های موازی و در جهت شمال غربی به سوی جنوب شرقی تا ارتفاعات هندوکش افغانستان امتداد می یابد. در میان این رشته کوه های موازی، دره ها و دشت های وسیعی وجود دارد که گاه پهنای آن به حدود ۲۰۰ کیلومتر می رسد. امتداد این رشته کوه ها در برخی نواحی با برخورد به دره یا جلگه گسسته می شود.

یک رشته کوه کوچک در مثلث بین تربت جام، تربت حیدریه و فریمان واقع شده که قله رونج با ارتفاع ۲۵۸۶ متر از قله های این رشته کوه است. از سایر قله های آن می توان به قله بردو با ۲۹۴۰ متر و قله بزد با حدود ۲۸۵۰ متر اشاره کرد.

تعدادی از روستاهای خوش آب و هوا و دیدنی منطقه تربت جام از جمله قلعه شیر، ابدال آباد، رونج و بزد در حاشیه قله رونج قرار دارند.

کوه رونج یکی از بهترین و مناسب ترین کوههای منطقه تربت جام برای کوهنوردی و تفریح کسانی است که از زدن به دل طبیعت بکر و کوه پیمایی لذت می برند و مقصد ثابت بسیاری از گروه های کوهنوردی تربت جام و دیگر روستاهای اطراف است.

از چند مسیر مختلف می توانید برای تفریح یا کوهنوردی به این کوهها بروید. یکی از این مسیرها از طریق ادامه همان راهی است که به سمت دکل مخابرات و همچنین چنار بزرگ کنار روستا می رود که قبل از وارد شدن به سمت روستا و در آخرین پیچ از جاده آسفالته باید وارد جاده شنی مقابل شده و به مسیر خود ادامه دهید. ولی باید توجه داشته باشید که برای انتخاب بهترین و راحت ترین مسیر دسترسی به کوه و دیدنی ترین مسیرهای آن باید از وسط روستا و بعدا از مسیر رودخانه به سمت بالا (به سمت کوه) حرکت کنید.

البته مناسب خواهد بود برای رفتن از مسیری مناسب و همچنین پیدا کردن مسیر چشمه های آب کوه و نقاط جذاب و دیدینی، قبل از رفتن به کوه با برخی افراد خبره، راه بلد روستا و یا کسانی که به طور منظم به این کوه می روند مشورت کنید تا حداکثر لذت و استفاده را از کوهپیمایی خود ببرید.

یکی از زیباترین مناطق در کوه رونج منطقه ای است به نام جوزبو که علاوه بر داشتن پوشش درختی نسبتا زیاد، یک محوطه نسبتا بزرگ مسطح پوشیده از علف شبیه به چمن است که چشمه ای آب نیز در کنار آن قرار دارد.

همچنین در پایین این زمین مسطح چندین درخت گردو نیز وجود دارد و علت نامگذاری این منطقه به جوزبو نیز وجود همین درختان بوده است. در عین حال آب چشمه نیز از ارتفاع نسبتا زیادی به پایین می ریزد که منظره بسیار زیبایی را بوجود می آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *