معرفی برنامه دریاچه سوها و آبشار لاتون
۱۳۹۶-۰۹-۰۹
گزارش برنامه قله شیرباد ۱۱ و ۱۲ تیر ۹۴
۱۳۹۶-۱۱-۰۴

کویر شهداد بخشی از حاشیه غربی کویر لوت است. یکی از زیباترین کویرهای دنیا با کلوت های منحصر به فرد تا جایی که می توان این منطقه را نمایشگاهی از زیبایی های کویر نامید.

این کویر به طور غیر رسمی رکورد گرم‌ترین نقطه جهان را به خود اختصاص داده است. کار‌شناسان ایرانی معتقدند شهداد کرمان با دمای ۶۷ درجه سانتیگراد در سایه و ۱۰۰ درجه سانتیگراد روی خاک و گدازه‌های آتش فشانی در آفتاب، گرم‌ترین نقطه روی زمین است در حالیکه گرم‌ترین نقطه روی زمین با دمای ۶۳ درجه سانتیگراد برای صحرای آریزونای آمریکا ثبت شده است.

در ۲۵ کیلومتری شرق شهداد، شهری وجود دارد با مناظر بدیع، حیرت آور و شگفت انگیزی از زاییده‌های طبیعت! این شهر، شهر کلوت‌ها است. کلوت‌ها از لحاظ شکل ناهمواری و شرایط پیدایش در دنیا بی‌نظیرند و اسرار بی‌شماری درباره اصول و خواص پیدایش آن‌ها وجود دارد. از دور دست که به کلوت‌ها نگاه می‌کنیم، شهری بزرگ با آسمان خراش های فراوان را تداعی می‌کند و همین امر باعث شده که تا برخی جهانگردان خارجی از آن به عنوان “شهر ارواح” یاد کنند.

شهر افسانه‌ای کلوت‌ها ۱۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود ۲۰ هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، ۱۰۰ هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست.

 

در گوشه گوشه کویر شهداد، آثار باستانی از هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره‌های اسلامی و معاصر همچون گورستان‌ها، قلعه‌ها، کاروانسرا‌ها و… را می‌توان مشاهده کرد. اما مهم‌ترین و منحصر به فرد‌ترین داشته‌ای که این منطقه کویری در خود جای داده است، کلوت‌ها هستند. کلوت‌ها از شمال به جنوب حدود ۱۴۵ کیلومتر طول و از غرب به شرق نزدیک به ۷۰ کیلومتر عرض دارند و در موازات تل ماسه‌های عظیم شرق کویر قرار گرفته‌اند.

همچنین در کویر شهداد کمپی برای اقامت طبیعت دوستان ساخته شده است. کمپ شهداد تنها کمپ کویری دشت لوت است که فاصله کمی با شهر افسانه ای کلوت ها دارد. این کمپ با ۴۰ نفر ظرفیت برای پذیرایی رایگان از گردشگران لوت بازسازی شده است. این کمپ آلاچیق هایی با سطح سیمانی و دیواره ها و سقف چوبی دارد و به امکاناتی مثل برق و سرویس بهداشتی مجهز است. زیبایی مثال زدنی شب های کویر یکی از دلایل علاقه گردشگران به شب مانی در این کمپ کویری زیباست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *