معرفی برنامه بند بهره و قله چینگه گوش
۱۳۹۷-۰۱-۱۴
معرفی برنامه مرداب هَسَل و تالاب ارواح
۱۳۹۶-۰۸-۱۱

دره پر آب و زیبای شمخال به طول ۳۰ کیلومتر، از روستایی به همین نام در کیلومتر ۷۰ جاده قوچان به باجگیران آغاز و در سوی دیگر به اراضی درونگر در جاده قوچان – درگز ختم می شود. این دره از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دائمی کال شمخال محدود است.

دره از درون پارک ملی تندوره به پیش می رود و بعد از حدود ۱۲ کیلومتر دو آب سرد شمخال و کمی گرمتر دره دیگری با نام دره دُر بادام به هم می رسند. از اینجا به بعد دره کمی باز می شود و رود دورنگر شکل می گیرد. رود درونگر با حجم آب زیاد به سمت روستای محمدتقی بیگ و شهرستان درگز سرازیر می شود.

دره شمخال با عرض کم و دیواره های بلند، طبیعتی بی نظیر دارد. ارتفاع دیواره تا ۲۰۰ متر برآورد شده است.

 

دره دارای شیب ملایمی است. در مدخل ورودی زو (دره) رودخانه ای فصلی جاری است. در فاصله ۱۰ کیلومتری از ابتدای دره، فضای جذاب و دیدنی به نام «حمام آب» وجود دارد که همه ساله در فصل تابستان پذیرای تعداد کثیری از گردشگران است. خروجی دره، زمین های کشاورزی و برنج کاری روستای «درونگر» است که در جاده قوچان درگز واقع شده است.

پوشش گیاهی دره شمخال شامل گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ (کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی (زالزالک) و سدها گیاه وحشی و دارویی دیگر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *