معرفی برنامه دره استاد
۱۳۹۶-۱۰-۱۲
معرفی برنامه قله بینالود
۱۳۹۶-۱۱-۲۴

ارتفاعات شیرکوه در جنوب شهر یزد و در مرکز ایران واقع شده و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا در حدود ۴۰۷۵ متر است. شیرکوه بلندترین ارتفاع استان یزد را داراست و در بیشتر فصول سال پوشیده از برف است. به نظر می‌رسد وجه تسمیه این کوه به دلیل شباهت آن از فاصله دور به یک شیر خفته می‌باشد.

برای رسیدن به شیرکوه باید به شهر تفت در ۳۰ کیلومتری یزد و از آنجا به منطقه ای ییلاقی به نام ده بالا رفت که ۲۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع و حدود ۲۰ کیلومتر از شهر تفت فاصله دارد.

برای صعود به آن مسیرهای گوناگونی وجود دارد که معمول ترین آن از طریق روستای ده بالا و دره نجیب انجام می شود. دره نجیب تنگه‌ای است با شیب تند و طولانی که مشکل‌ترین بخش صعود محسوب می شود.

در انتهای دره نجیب، مسیر به سمت چپ ادامه پیدا کرده و پاکوبی نسبتا صاف با شیب ملایم ما را به سمت جان‌پناه هدایت می‌کند. جان‌پناه در ارتفاع ۳۵۵۰ متری قرار دارد و تقریبا مجهز است. چشمه آبی که به‌وسیله لوله تا نزدیکی جان‌پناه آورده شده است. دو اتاق دارد که یکی بتونی و دیگری فلزی است (جان‌پناه فلزی را دوستان زنده یاد دکتر “محمدهادی حزینی” که در مسیر صعود به شیرکوه از دنیا رفته است، به یادبود او ساخته‌اند و تابلویی به همین منظور بر در آن نصب کرده‌اند.) و مجموعا گنجایش تقریبا ۳۰ تا ۴۰ نفر را دارد. هم‌چنین جان‌پناه دارای سرویس بهداشتی است.

در مسیر به سمت جانپناه، قله طزرجان در سمت چپ و در دوردست به زیبایی خودنمایی می کند.

مسیر از جانپناه تا قله حدود ۵ کیلومتر است و شیبی ملایم دارد و باید حدود ۵۰۰ متر افزایش ارتفاع گرفت. المانی فلزی با یک آیه قرآن نشان قله شیرکوه یزد است.

باشگاه کوهنوردی کاویان برنامه صعود به قله شیرکوه را روزهای ۱۹ تا ۲۲ بهمن ماه ۹۶ برگزار می کند. اعضای باشگاه برای ثبت نام به نشانی portal.kavianclub.com مراجعه فرمایند.

***

منابع: https://fa.wikipedia.org/wiki

http://spadanaclub.ir/

http://www.arashtehrani.com/index.php/extensions/4060

 

1 دیدگاه

  1. مسعود کلالی گفت:

    بسیار عالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *