معرفی برنامه کوش دره
۱۳۹۶-۱۰-۰۹
معرفی برنامه پرنده نگری تالاب مره
۱۳۹۶-۱۰-۰۴

سیالان یا سیاهلان، نام کوهی است مرتفع در البرز غربی که قلهٔ آن در مرز استان‌های مازندران و قزوین قرار گرفته‌است. قلهٔ سیالان ۴۱۷۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این کوه از جنوب به منطقهٔ رودبار الموت از استان قزوین و از شمال به درهٔ دوهزار از شهرستان تنکابن در مازندران مشرف است.

این قله یک جانپناه در سمت شمالی و یکی در سمت جنوبی دارد و به صورت کلی می‌توان از سه مسیر به سیالان صعود کرد.

از مهم‌ترین قلل البرز غربی در سمت غرب منطقه علم‌کوه (از شرق به غرب): شاه‌البرز ، سیالان، خشچال، بزابون، سماموس و درفک هستند که همواره مورد صعود کوهنوردان سراسر کشور قرار می‌گیرند. در این میان قله سیالان به واسطه قرار گرفتن در بین دو منطقه وسیع الموت و دره دوهزار از جذابیت‌های فراوانی برخوردار است.

به صورت کلی قله سیالان را می‌توان از مسیر شمالی، جنوبی و خط الراس صعود کرد که مسیرهای شمالی و جنوبی به ترتیب از دره‌های دوهزار و هنیز پیمایش می‌شوند.

مسیر شمالی که از روستای عسل محله در ارتفاع حدود ۱۳۰۰ متری آغاز می‌شود و با عبور از دشت دریا سر، جانپناه یادبود و گوسفندسرای ونی به گردنه بین قله‌های سیالان و کندیگان می‌رسد و با ادامه مسیر به سمت غرب به قله منتهی می‌شود این مسیر به نسبت دیگر مسیرها طولانی‌تر است.

مسیر جنوبی از روستای هنیز در ارتفاع ۲۲۰۰ متری آغاز می‌شود و با پیشمایش به سوی شمال و گذر از چشمه، تونل برفی به جانپناه سیالان می‌رسد و پس از آن با صعود به گردنه می‌تواند به قله سیالان رسید.

مسیر خط الراسی که با صعود به قله‌های کندیگان یا خشچال یا سیاه‌کر و پیمایش خط الراس به قله سیالان منتهی می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *