معرفی برنامه قله سیالان
۱۳۹۶-۰۹-۲۲
معرفی برنامه قله چمن
۱۳۹۶-۱۰-۱۱

باشگاه کوهنوردی کاویان طبق تقویم شش ماهه خود در روزهای ۴ تا ۶ بهمن ماه برنامه پرنده نگری تالاب مره، تالاب بهشت معصومه، حوض سلطان و بازدید از گنبد نمکی را اجرا می کند.

تالاب مره

این تالاب که از جمله پنج تالاب مهم استان قم است در کیلومتر ۵۰ جاده قم – گرمسار قرار گرفته و به صورت گسترده پذیرای انواع پرندگان مهاجر در گونه های متنوع فلامینگو، تنجه، انواع مرغابی، حواصیل ها، کاکایی ها، سلیم ها، چوب پا و خروس کلی است.


این تالاب در فصل زمستان به خصوص در زمان سیلاب، پهنه های بزرگ آبی را به وجود می آورد و مساحت آن به بیش از ۱۰ هزار هکتار می رسد و در سایر فصول به صورت دشت های رسی نمایان می شود.

هزاران پرنده مهاجر از جمله فلامینگو، حواصیل و انواع مرغابی این روزها در تالاب مره قم به سر می برند.

این پرندگان که از سیبری وارد ایران می شوند در مسیر حرکت خود بین تالاب های شمالی و جنوبی کشور در فصل زمستان و اوایل بهار به تالاب مره می آیند.
وجه تسمیه نام این تالاب به دلیل کوهی به نام مره است که در ضلع شمالی این تالاب قرار دارد.

تا به حال حدود ۱۵ گونه پرنده مهاجر از جمله دو نوع فلامینگو، انواع مرغابی ها، کاکایی ها، سلیم، آبچلیک، چوپا و شبه غازها (آنقوت) در این تالاب مشاهده شده اند.

تالاب بهشت معصومه

این تالاب در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب تالاب حوض سلطان در ۳ کیلومتری حاشیه شرقی اتوبان قم تهران قرار گرفته است و وسعت آن به پنچ هکتار می رسد. این تالاب در واقع مجموعه چشمه های کویری است که آب این چشمه ها به هم می پیوندند و آبگیر های دائمی را ایجاد می کنند.

این تالاب فرصت مناسبی برای کسانی که به پرنده نگری علاقه دارند فراهم می کند. گونه های گیاهی تالاب شامل فیتوپلانکتون ها و جلبک های بنتیک، گیاهان نی، بن در آب و گراسس هاست.

گونه های جانوری شامل آبزیان آرتمیا و ماهیان، انواع پرندگان مهاجر (مرغابی، غاز، انواع آبچیلک ها، کاکایی، حواصیل، خروس کلی)، کنار آبزی (دم جنبانک)، بومی (چکاوک کاکلی)، شکاری (سنقر تالابی، کرکس، عقاب دشتی و کلاغ) و پستاندارانی مانند شغال، کفتار و انواع گله های گوسفندی و شتر است. این آبگیر در زمینه پرنده های مهاجر بسیار فعال است و پرنده های زیادی از گونه های مختلف را جذب می کند. در این تالاب، ماهی ها به صورت دائمی زندگی می کنند.

گنبد نمکی

از نمونه های دیدنی و شگفت انگیز استان قم نیز گنبد نمکی جعفریه است که در فاصله ۲۰ کیلومتری غرب شهر قم واقع شده است و به عنوان یکی از  بزرگترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران شناخته شده است.

در این گنبدنمکی بلورهای نمک به صورت تیغه های مشخص و کنگره مانند برونزد دارند و مناظر زیبایی را پدید آورده اند.گسترش شمالی این گنبد تا طول سه کیلومتر ادامه دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *