معرفی برنامه خرکت به مارشک
۱۳۹۶-۱۱-۲۲
معرفی برنامه دره و آبشار خرو
۱۳۹۶-۰۹-۲۸

پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره در شمال استان خراسان، در نزدیکی مرز ترکمنستان و در منطقه‌ای کوهستانی با صخره‌ها و تپه ماهورهای متعدد و دره‌های ژرف و پر شیب که پوشیده از گیاهان مختلف است قرار دارد و یکی از بهترین زیستگاه های جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال می‌باشد.

این پارک به علت قرارگرفتن بر روی ارتفاعات کپه داغ در جنوب و غرب، تأثیر پذیر بودن از کویر قره قوم و جلگه پست درگز از سمت شمال دارای دو نوع آب و هوای متفاوت است. قسمت های جنوبی و غربی پارک به علت وجود ارتفاعات بلند و تحت تأثیر توده های هوائی مدیترانه ای دارای آب و هوائی نسبتا سرد و رطوبت بیشتر و قسمت های شمالی تحت تأثیر آب و هوای گرم و خشک کویر قره قوم و جلگه پست درگز دارای آب و هوائی نسبتا گرم و دارای رطوبت کمتر است.

در داخل پارک در ایامی که ریزش های جوی وجود ندارد می توان از تنها راه ارتباطی داخل پارک که محیط بانی چهلمیر را به شکرآب وصل می کند استفاده نمود.

میزان بارندگی در فصول مختلف بسیار متفاوت است. درجه حرارت در زمستان تا ۲۰- درجه می‌رسد و حداقل ۴ ماه از سال در این منطقه برف وجود دارد. مجموعه تندوره از نظر منابع آبی فاقد رودخانه‌های مهم است و قسمت اعظم منابع آب این منطقه را چشمه‌ها تشکیل می‌دهند.

با توجه به وجود تعداد زیادی چشمه، به دلیل آبدهی کم آنها مشکلاتی از نظر تامین آب وحوش در منطقه وجود دارد.  چشمه های چهلمیر، بید، رجبه، ادانه، قره نهه، مدخان، باش تپه، ایدلق، قره لوکه، کلاشک، توغی، تندوره، چرلاق و رف سو از مهمترین چشمه های منطقه به شمار میروند.

مرتفع‌ترین نقطه تندوره قله قنبرعلی در جنوب منطقه به ارتفاع ۲۵۸۶ متر است و پست‌ترین نقطه با ارتفاع ۸۸۴ متر در دره چهلمیر در بخش شمالی آن قرار دارد.

در این منطقه دامنه کوهها به ویژه بلندی های میانی پارک و کوهپایه ها و شیب های رو به آفتاب پوشیده از انواع گونه های علفی است.

درختچه های گوجه وحشی، آلبالوی وحشی، شیر خشت و زرشک را می توان بر شمرد. همچنین انواع علوفه و گیاهان دارویی در این پارک می روید.

از حیواناتی که در این پارک دیده می شوند در دسته پستانداران می توان به قوچ و میش، گوسفندان کوهی، کل وبز، پلنگ، گربه پالاس، گربه جنگلی، گراز یا خوک وحشی، روباه معمولی، خرگوش و در دسته پرندگان به عقاب طلایی، عقاب شاهه، قرقی، جغد، کبوتر چاهه، کبوتر کوهی، یاکریم، شبگرد، کاکلی و سنگ چشم و در دسته خزندگان به مار کبری، مار جعفری، تیر مار، مار ابی و لاکپشت اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *