گزارش صعود به قله دماوند (مسیر جنوبی) ۶ تا ۹ مرداد ۹۵
۱۳۹۶-۱۰-۲۵
معرفی برنامه غار دانیال
۱۳۹۶-۰۹-۲۲

در جاده بجنورد – گرگان بعد از چمن بید و جوزک در سمت راست جاده یک قله در میان ارتفاعات شرق درکش دیده می شود که ۲۴۵۰ متر ارتفاع دارد و تیغ بل نامیده می شود.

این قله بنا به موقعیت مکانی و شکل ظاهری به صورت کله قندی کاملا برجسته و شاخص درآمده به همین دلیل به تیغ بل (کوه راست) مشهور شده است. تیغ بل نیز همانند اکثر قله های سلسله جبال البرز شرقی از همه طرف به وسیله جنگل های پهن برگ احاطه شده است.

چشمه های آب زیادی در اطراف تیغ بل در جریان است. وجود انواع گیاهان دارویی و معطر و گونه های مختلف حیات وحش و چشم اندازهای بکر و دلپذیر جلوه ای خاص و بی مانند به تیغ بل بخشیده است.

در ضلع شمالی قله، روستاهای زمان صوفی و آزادگان و در شمال شرق آن روستای کشانک قرار دارد. جاده آسفالته بجنورد به گلستان هم در شمال آن واقع است. در ضلع جنوبی تیغ بل روستاهای درکش و هاور و در جنوب آن دره معروف حلقه زو قرار دارد.

 در ۷۵ کیلومتری بجنورد یک پل بزرگ بعد از جوزک دیده می شود که راه فرعی درکش با یک تابلو مشخص است. در ابتدای درکش یک راه خاکی به سمت شرق می رود، بعد از طی ۵ کیلومتر به پاسگاه محیط زیست می رسیم. همین مکان فضای مناسبی برای پارک وسیله حمل و نقل می باشد.

 کوهپیمایی در امتداد مسیر آغاز شده و بعد از حدود ۵۰۰ متر یک راه پاکوب کاملا مشخص در سمت چپ وجود دارد که در سمت راست قله ادامه دارد. مسیر صعود به قله از جنگل می گذرد و  بعد از صعود از صخره ها به قله تیغ بل می رسیم. زمان صعود از پاسگاه محیط زیست تا قله ۲ ساعت و نیم طول می کشد.

1 دیدگاه

  1. محمدنوری گفت:

    سلام بسیار کامل وعالی شرح دادین سپاس فراوان 🙏🙏🙏

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *