معرفی برنامه پیوه ژن به دیزباد
۱۳۹۶-۰۹-۱۲
معرفی برنامه قله کان مس
۱۳۹۶-۰۹-۰۴

قله وَروَشت با ارتفاع ۴۰۳۰ متر، شمالی‌ترین قله ۴۰۰۰ متری در سلسله کوه‌های البرز مرکزی‌ و یکی از قلل زیبا، بکر و کم صعود است. علت کم صعود بودنش این است که قله وروشت جزو مناطق حفاظت شده محسوب می شود و برای صعود آن باید از اداره محیط زیست، مجوز دریافت کرد.

این قله که دهلا نیز خوانده می شود، قله ایست بسیار مرتفع با دیواره ها و تیغه های بلند که جناح های شمالی به قله شاه پیل کوه و سپس به ناحیه جنگلی منتهی می شود.

قابل دسترس ترین مسیر صعود به وروشت، روستای هریجان واقع در جاده چالوس و فاصله ۸۰کیلومتری شهر چالوس است. ارتفاع روستا که ابتدای مسیر پیمایش خواهد بود ۲۴۰۰ متر است. این محدوده همواره پوشیده از مه است و این موضوع زیبایی آن را دو چندان می کند. تمام فصول سال به جز زمستان برای صعود به این قله مناسب است.


در انتهای روستا و در ابتدای مسیر صعود، چشمه ای وجود دارد و حدود ۳۰ دقیقه بعد از شروع صعود، چشمه دیگری هست و در کنار گوسفند سرا چشمه سوم و در انتهای خشکه دره و روی یال شرقی چشمه چهارم، محل های مناسبی برای تامین آب مورد نیاز هستند. انتهای خشکه دره و نزدیک چشمه چهارم مکان های مناسبی برای برقراری کمپ می باشد.

 بر روی قله در صورتی که هوا صاف باشد دریای خزر، قله آزاد کوه و رشته کوه تخت سلیمان را خواهید دید.

دیگر مسیرهای صعود به قله وروشت:

۱- مسیر ولی آباد: ولی آباد در نزدیکی روستای هریجان است. ارتفاع آن به ۲۲۰۰ متر می‌رسد. پاکوب‌هایی در شمال روستا قرار دارد که با ادامه آن به سنگ‌های روی یال می رسیم که بعد از کمی دست به سنگ شدن به قله وروشت می‌رسیم.
۲- مسیر کمربُن: کمربُن در مسیر جاده یوش و بلده از طرف پل زنگوله قرار دارد. در انتهای روستا مسیری هست بنام «سیامک‌لیز» که از آنجا می‌توان به قله وروشت صعود کرد.
۳- فیروزآباد: فیروزآباد از روستاهای شمال است. این مسیر به ندرت برای صعود مورد استفاده می‌گیرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *