اطلاعیه ثبت نام در برنامه های چند روزه
۱۳۹۶-۱۰-۱۷
گزارش برنامه صعود به قله سبلان ۳ تا ۷ تیر ۹۵
۱۳۹۶-۱۰-۲۵

واژه یامانداغ در زبان ترکی معادل کوه سخت است. ارتفاع این قله حدود ۲۵۰۰ متر و یکی از بلندترین ارتفاعات شهر بجنورد و آشخانه می باشد.

یکی از مسیرهای صعود این قله از روستای زیبای درکش است که در کیلومتر ۶۵ جاده بجنورد- گرگان واقع شده. مسیر دیگر معمول برای صعود از روستای جوزک در محدوده همین جاده و کمی بالاتر است.

درکش درواقع نگین سرسبز خراسان شمالی است. این منطقه زیبا در دامنه رشته کوه آلاداغ قرار گرفته و به دلیل قرار گرفتن در طول دره ای سرسبز، به درکش یا دره کش معروف است.

منطقه یامانداغی دارای پوشش گیاهی گستره از آخرین جنگل های بلوط شرق ایران است. این منطقه از لحاظ تنوع گیاهی در خراسان مــقام اول را داراست و شامل جنگل های تنک، نیمه انبوه و انبوه است.

چشــمه گلک کوچک، چشــمه گلک بزرگ و چشمه نرگــــس لو  از چشمه های مسیر پیمایش تا قله هستند.

پیمایــــــش در این برنامه از دره درویـش پران آغاز می شود. بعد از حدود ۲ ساعت پیمایـش به چشمه گللک کوچک رسیده و سپس به چشمه گللک بزرگ خواهیم رسید. این منطقه معمولا برای صرف صبحانه در نظر گرفته می شود.

برای استفاده بهتر از زمان و دیدن بیشتر زیبایی های منطقه ابتدای مسیر را درکـش و ادامه مسیر تا چشـــمه گلک و گذر از جنگل های زیبا با تنوع گیاهی بی نظیر و سپس قله یامانداغی و مسیر برگشت را چشمه نرگس لو و دره جوزک انتخاب کردیم تا در انتها به روستای جوزک برسیـم. روستای جوزک در ۵ کیلومتری درکش و سمت چپ جاده بجنورد– گرگان واقع شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *