معرفی برنامه آبشارهای رود
۱۳۹۶-۰۹-۰۹
معرفی برنامه قله کماس
۱۳۹۶-۰۸-۱۳

قله گر یا زر به ارتفاع ۲۹۵۰ متر، بلندترین قله در شهرستان سبزوار است. این کوه در شمال شهر داورزن قرار دارد.

برای رسیدن به بلندای این قله باید از داورزن به روستاهای بیزه یا آبرود رفت. کوه گر در شمال روستای بیزه و در شمال شرقی روستای آبرود قرار گرفته است.

اگر بخواهیم از روستای بیزه به قله گر صعود داشته باشیم باید در مسیر کلاته ای به نام محلی بیچدر (بچه رود) را به شمال راه پیموده تا وارد دره ای بدون جریان آب شویم. در این دره پس از یک ساعت پیمایش، به چشمه ای کم آب در پای قله گر می رسیم که نام محلی آن چشمه گزمه گزی است.

این چشمه آخرین نقطه ای است که از آن می توان آب آشامیدنی برداشت.

برای رسیدن به قله گر از چشمه به سمت چپ باید حرکت کنیم و خود را به سر یال غربی این چشمه برسانیم. از سر یال بعد از حدود یک ساعت راه پیمایی می توان بر فراز قله ایستاد .

اگر بخواهیم صعود راحت تری داشته باشیم ابتدا باید به روستای آبرود که ۲ کیلومتر بالاتر از بیزه واقع شده و ارتفاع آن ۱۷۳۵ متر است، برویم. از روستای آبرود حدود یک ساعت پیمایش تا سرچشمه رود آبرود لازم است. هنگامی که به سرچشمه رود آبرود رسیدیم باید رو به شرق به سر یال کوه حرکت کرد. از سر این یال که با صعود از روستای بیزه مشترک است پس از یک ساعت کوهنوردی با شیب تند به قله خواهیم رسید. صعود از مسیر آبرود مجموعا رفت و برگشت ۱۱ کیلومتر پیمایش دارد و حدود ۶ ساعت زمان می برد.

باشگاه کوهنوردی کاویان صعود به قله زر را روزهای ۵ و ۶ بهمن ۹۶ برگزار می کند. صعود از روستای آبرود و شب مانی در مسجد این روستا خواهد بود.

عکس ها مربوط به اجرای این برنامه در بهمن ماه سال ۹۴ است.

 

Related Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *