گزارش برنامه صعود به قله سیاه سنگ – ۳۱خرداد۹۸
۱۳۹۸-۰۶-۳۱
گزارش برنامه صعود به قله بینالود – ۲۲ شهریور ۹۸
۱۳۹۸-۰۶-۳۱

برنامه بازدید از غار مغان، طبق تقویم شش ماهه باشگاه کاویان، روز ۲۴ خردادماه ۹۸ به سرپرستی ناصر علیچی برگزار شد.

صبح روز جمعه به همراه یک تیم ۲۷ نفره از ایستگاه گلبهار به سمت روستای مغان حرکت کردیم. غار مغان در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان و در ارتفاع ۲۹۱۰متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای دو دهانه جنوبی و شرقی است.


این غار در سال ۱۳۲۴ توسط کوهنوردان شهرستان مشهد کشف شده‌ و دارای دهلیزها و راه‌های پر پیچ و خم گوناگونی است که در صورت عدم آشنایی با محیط احتمال گم شدن در آن زیاد است. درون غار آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه‌ها به ۲۵متر می رسد همچنین در این غار برکه آبی وجود دارد.


 ساعت ۸ صبح به روستای مغان رسیدیم و بلافاصله به سمت دهانه غار حرکت کردیم. پس از یک پیمایش نیم ساعته و خارج شدن از محیط روستا در یکی از باغ های ابتدای شیب برای صرف صبحانه توقف کردیم. پس از کمی استراحت و صرف صبحانه به سرقدمی دانیال نباتی، عقبداری علی نوری و امیر قزلی و امدادگری مجیدرضا وزیری به سمت دهانه غار حرکت کردیم.

برای رسیدن به دهانه غار باید حدود یک ساعت و نیم در شیب نسبتا تند ادامه مسیر داد. حدود ساعت ۱۱ به دهانه غار رسیدیم. دوستان پس از تعویض لباس، کمی استراحت و برداشتن لوازم ضروری آماده ورود به غار شدند.

در طول مسیر پیمایش غار توصیه های لازم برای حفاظت از غار و پیمایش آن و همچنین سازه های آهکی درون غار خدمت دوستان ارائه شد.

در انتهای غار چند دقیقه برای استفاده از فضا و آرامش غار در تاریکی سکوت کرده و سپس اقدام به برگشت کردیم. در نهایت ساعت ۱۴ از غار خارج شدیم. نهار را در دهانه غار صرف کردیم و ساعت ۱۵:۲۰ به سمت روستا برگشتیم.

ساعت ۱۷:۲۰ به روستا رسیدیم و بالافاصله با مینی بوس ها به سمت مشهد حرکت کردیم و ساعت ۱۹ با یک خاطره خوش از خدمت دوستان مرخص شدیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *