گزارش برنامه صعود به قله بینالود – ۱۲ مرداد ۹۷
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
گزارش برنامه شمخال – ۱۱و۱۲ مرداد۹۷
۱۳۹۷-۰۵-۱۷

برنامۀ پیمایش درۀ جونگ، طبق برنامه شش ماهه باشگاه کاویان، روز جمعه ۱۲ مرداد ۹۷ به سرپرستی مرضیه دین‌پناه برگزار شد.

طبق قرار قبلی، همۀ ۳۵ نفر در ساعت ۶:۳۰ صبح روز جمعه، در محل ایستگاه اتوبوس گلبهار گرد هم آمدیم و پس از انجام اقدامات اولیه در ساعت ۶:۴۵ به وسیله دو دستگاه مینی بوس مشهد را به سمت درۀ زیبای جونگ ترک کردیم.

دره جونگ با مناظر زیبا و چشمگیر بعد از روستاهای کارده و مارشک در فاصله زمانی حدوداً ۲ ساعتی از مشهد، در مسیر جادۀ کلات به سمت سد کارده واقع شده است.

بهترین فصل برای بازدید از این منطقه فصل پاییز است؛ زیرا آب بیشتری در منطقه وجود دارد، برگ‌های پاییزی هفت‌رنگ جلوۀ ویژه‌ای به آن می‌بخشند و درختان باغات سیب قرمز در دو طرف رود قرار دارند. اما وجود درختان سپیدار بلند و صخره‌های خوش فرم و کوه‌های عجیب، زیبایی چشمگیری را در هر فصل ایجاد می‌کند که بازدید از دره را در فصل‌های مختلف دارای زیبایی خاص و ویژه می‌کند.

طی بازدیدی که روز دوشنبه توسط سرپرست و مربی سنگ‌نوردی باشگاه جناب مشکینیان از منطقه انجام شد، با توجه به گرم بودن هوا و آفتاب شدید، خشک بودن بخش عمده‌ای از رودخانه و وجود صخره‌ها و دیواره‌ها سنگی مطلوب جهت انجام تمرین‌های سنگ‌نوردی، قرار بر این شد که مسیر پیمایش فقط تا نقطه جاری بودن رودخانه انجام شود و در همان نقطه کارگاهی به منظور آموزش اصول اولیه سنگ‌نوردی و ایجاد امکان صعود و فرود آزمایشی و امن برای اعضای باشگاه فراهم شود.

در میان راه توقف کوتاهی برای خرید انجام دادیم. بعد از خارج شدن از مشهد، تقاطع جاده کلات و بزرگراه کنارگذر مشهد، تابلویی شما را به آن سوی جاده و سد کارده راهنمایی می‌کند. مسیر را تا روستای مارشک ادامه می‌دهیم و کمی جلوتر تابلوی دیگری شما را به سمت روستای جونگ از طریق جاده‌ای خاکی هدایت می‌کند. این مسیر را در حدود ۲۰ دقیقه طی می‌کنیم و به روستا می‌رسیم.

حدود ساعت ۹ به روستای جونگ رسیدیم و پیمایش را به سرقدمی مریم ورزنده و عقب‌داری مهدی گروسی آغاز کردیم. پس از یک پیاده‌روی کوتاه، موقعیت مناسبی را برای صرف صبحانه در زیر سایه درختان پیدا کرده و توقف نمودیم.

پیمایش خود را در کنار رودخانه کم آب، در میان سایه درختان بلند سپیدار و باغات میوه، با زمزمۀ خوشایند باد در لابه‌لای درختان موزون سپیدار، بوی خوش پونه و همراهی دوستان خوب و مهربان ادامه دادیم تا در نهایت در ساعت ۱۱:۳۰ به موقعیت از پیش تعیین شده و آماده شده برای برنامۀ سنگ‌نوردی رسیدیم.

پس از استقرار همنوردان در محل، آموزش اصول و موارد اولیه توسط سرمربی سنگ‌نوردی باشگاه آغاز شد؛ در سه بخش گشایش مسیر شده بود که همنوردان علاقه‌مند به انجام صعود و فرود بر دیواره‌های سنگی شگفت‌انگیز دره در زیر نظر مربی و مساعدت گروه سنگ‌نوردان کاویانی پرداختند. در دو کارگاه فرود و یک صعود در نظر گرفته شده بود. همچنین روش‌های تراورس کردن و عبور از شیب‌ها و فرود آموزش داده شد.

در این حین گروهی مشتمل بر ۱۳ نفر به سرقدمی مجیدرضا وزیری، در ادامۀ رودخانۀ خشک، پیمایشی حدود ۲ ساعت انجام دادند و دقایقی نیز به سکوت و کسب آرامش در انتهای مسیر گذشت و در پایان حدود ساعت ۱۴:۳۰ به محل استقرار بقیه تیم و کارگاه سنگ بازگشتند.

پس از صرف نهار در ساعت ۱۵:۳۰، اتمام تمرین سنگنوردی در ساعت ۱۶، استراحت در سایه و خنکای درختان و گرفتن عکس یادگاری، ساعت ۱۶:۳۰ به سمت ماشین‌ها در ابتدای روستای جونگ بازگشتیم.

در نهایت نیز در ساعت ۲۰ پس از گذراندن روزی عالی و تجربه‌ای دلنشین از همراهی دوستان و هیجان بالا رفتن از دیواره‌های سنگی، به مشهد رسیدیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *