معرفی برنامه صعود به قله های کمال و اَورین
۱۳۹۷-۰۲-۳۰
گزارش برنامه گلابگیری و گردشگری کاشان – اردیبهشت ۹۷
۱۳۹۷-۰۲-۱۹

برنامه طبیعت گردی سفر به خالدنبی، جنگل افراتخته و آبشار کبودوال طبق برنامه شش ماهه باشگاه کاویان، روزهای ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ۹۷ به سرپرستی محمدحسین ایزدپناه برگزار شد.

ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه روز سه شنبه به همراه ۳۴ نفر از همنوردان از پایانه مسافربری مشهد به سمت شهرستان کلاله استان گلستان به راه افتادیم. حدود ۶ و نیم صبح از اتوبوس پیاده شده و سوار مینی بوس هایی که در ابتدای جاده فرعی کلاله منتظرمان بودند، شدیم.

بعد از خرید و توقفی کوتاه در شهر کلاله به سمت منطقه تاریخی خالدنبی که در ۵۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار دارد، به راه افتادیم. در میان راه و روی یکی از تپه های سبز، برای صرف صبحانه توقف کردیم.

حدود ساعت ۱۰ صبح به منطقه خالدنبی رسیدیم و پس از پیمایشی کوتاه به سرقدمی محسن دلاوری و عقبداری حجت سادات، تا آرامگاه و سپس گورستان تاریخی، به گشت و گذار در تپه های سرسبز و زیبای آن پرداختیم.

این منطقه تاریخی و زیبا، از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ در ارتفاع ۷۰۰ متری واقع شده است.

زیارتگاه خالد نبی براساس اعتقادات مردم ترکمن، محل دفن خالد نبی (خالد بن سنان) یکی از چهار پیامبری است که در فاصله پیامبری حضرت عیسی و حضرت محمد، مردم زمان خود را به شریعت خدا دعوت می‌کرده و از اعراب بوده است. در نزدیکی و پایین‌ تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان آتا و دره‌ای به نام پنج شیر و همچنین چشمه‌ای به نام خضر قرار دارد. طبق روایات عالم بابا؛ پدر همسر خالد نبی و چوپان آتا یکی از اولیای گمنام است که مورد توجه و احترام هم‌ وطنان ترکمن می باشد.

هوا آفتابی بود و هر از گاهی نسیم خنکی می وزید و هوای بهاری و مطبوع را به ارمغان می آورد. از قبل قرار بود از پاکوب های باریک روی تپه ها به سمت پایین و روستای گچی سو برویم که سرپرست برنامه به علت گرمی هوا از این تصمیم منصرف شد.

مینی بوس ها بالا آمدند و سوار شدیم و برای صرف ناهار به پارک جنگلی دلند که در ۱۱ کیلومتری غرب آزادشهر در شاهراه ساحلی ساری- مشهد در شرق شهر دلند قرار گرفته است، رفتیم. حدود ساعت ۱۸ از این مکان به سمت روستای افراتخته به راه افتادیم.

افراتخته از روستاهای جنگلی استان گلستان و دارای جنگل انبوه چند هزار ساله‌است. این روستا در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول و در ارتفاع ۱۵۵۰ متری از سطح دریا واقع شده‌ و دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی است.

ساعت ۲۰:۳۰ به منزل آقای میرشاهی که از دوستان قدیمی باشگاه هستند و از سال های گذشته همواره میزبان ما بوده اند، رسیدیم. در اتاق ها مستقر شدیم و بعد از خوردن شام و خستگی از یک شبانه روز پر تحرک و به یادماندنی به خواب رفتیم…

ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت در هوای خنک و مطبوع بهاری از خواب بیدار شدیم و در کنار هم صبحانه خوردیم. ساعت ۸ و نیم برای پیمایش در جنگل زیبای افراتخته آماده بودیم. آقای میرشاهی همچون همیشه راهنما بودند و حجت سادات به عنوان سرقدم و امیرحسین سعیدی به عنوان عقبدار معرفی شدند و به راه افتادیم.

مسیر را با شیبی ملایم به سمت بالا و درختان افرا و سُرخدار ادامه می دادیم و هر از گاهی با توقفی کوتاه از اطلاعات ارزشمند راهنمای برنامه در مورد منطقه بهره مند می شدیم.

ساعت ۱۱ به اولین چشمه رسیدیم و از آب فوق العاده گوارا و خنک آن نوشیدیم و سرشار شدیم! مناظر پیش روی مان زیر آفتاب ملایم بهاری، شفاف و دیدنی بود و لبریز از شورمان می کرد!

بعد از توقفی کوتاه به سمت چشمه بعدی و آخر مسیر در نظر گرفته شده برای پیمایش به راه افتادیم. یک ساعت بعد به این منطقه رسیدیم. زیر پایمان دره های سرسبز و انبوه قرار داشت و نسیم خنکی بی وقفه می وزید…

چند عکس دسته جمعی گرفتیم و برای صرف ناهار به چشمه اول برگشتیم. ساعت حدود ۱۴:۳۰ رسیدیم و یک ساعت توقف کردیم. بعد از خوردن ناهار، به سمت روستا به راه افتادیم. در این پیمایش عالی، حدود ۱۶ کیلومتر کوهپیمایی کردیم.

عصر شده بود و هوا خنک تر که به روستا رسیدیم و در منزل به استراحت و نوشیدن چای پرداختیم. چند نفری برای پیاده روی در روستا رفتند و عده ای نیز دور هم مشغول صحبت و بازی شدند.

ساعت ۵:۳۰ صبح روز جمعه از خواب بیدار شدیم. روز آخر سفرمان بود؛ بعد از جمع کردن وسایل و بستن کوله ها، صبحانه خوردیم و ساعت ۸:۳۰ سوار بر مینی بوس ها راهی شهر علی آباد و آبشار کبودوال شدیم.

این آبشار در پنج کیلومتری جنوب علی‌آباد کتول و در عمق دره‌ای از جنگل‌های انبوه قرار دارد. کبودوال که به عنوان تنها آبشار خزه ای ایران معروف است، از چشمه‌های جنوبی ارتفاعات تشکیل شده و دارای آبی زلال و شفاف است.

مسیر پلکانی را به سرقدمی محسن دلاوری و عقبداری حجت سادات پی گرفتیم و به این آبشار زیبا رسیدیم. یک ساعت به استراحت و گرفتن عکس های یادگاری گذشت و ساعت ۱۱ به سمت پایین برگشتیم. قرار بود اتوبوس ساعت ۱۲ در محل پارکینگ آبشار حاضر باشد که به علت خرابی و ترافیک جاده، با دو ساعت تاخیر رسید.

ساعت ۱۴ سوار اتوبوس شدیم و پر انرژی از گذراندن لحظات شاد و خاطره انگیز به سمت مشهد به راه افتادیم. در نهایت ساعت ۱ بامداد روز شنبه ۱۵ اردیبشهت ماه به مشهد رسیدیم، در حالیکه از خاطره یک سفر دلپذیر در دامان سبز و امن طبیعت لبریز بودیم.

 

عکس ها: محمدحسین ایزدپناه، امیرحسین سعیدی، کیمیا کریمی، فرنگیس بطا و مهدی پورحکاک

گزارش: سیمین نوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *