معرفی برنامه دریاچه ارواح و آبشار آلاشور
۱۳۹۷-۰۸-۰۲
گزارش برنامه دریاچه ارواح و آبشار آلاشور-آبان۹۷
۱۳۹۷-۰۸-۲۲

برنامه بازدید از منطقه سرسبز و زیبای ماسال، طبق تقویم شش ماهه باشگاه کاویان، روزهای ۷ تا ۱۱ آبان ماه به سرپرستی مجیدرضا وزیری برگزار شد.

در این برنامه که از عصر روز دوشنبه ۷ آبان آغاز شد و به مدت ۴٫۵ روز بی نظیر به طول انجامید، ۴۴ نفر از اعضای باشگاه کاویان حضور داشتند.

سفر به روستای زیبا و تاریخی ماسوله، منطقه ییلاقی ماسال و اولسبلانگاه، قلعه تاریخی رودخان و ساحل زیبای بابلسر از برنامه های این سفر بود. از مشهد به تهران و سپس از طریق جاده تهران-رشت راهی اولین مقصدمان یعنی شهر فومن و سپس روستای ماسوله شدیم.

شب اول حرکت حدود ساعت ۱۰ در نزدیکی شهر میامی در استان سمنان برای صرف شام مختصری که همراه آورده بودیم توقف کردیم و بعد از حدود نیم ساعت مجددا به مسیرمان به سمت تهران ادامه دادیم.

ساعت ۸ صبح روز سه شنبه ۸ آبان وارد خطه سرسبز گیلان شدیم و در نزدیک شهر رودبار صبحانه را در رستورانی صرف کردیم و سپس به مسیرمان به سمت فومن ادامه دادیم.

پارک جنگلی سراوان در مسیرمان قرار داشت. بازدید از این پارک جنگلی جزو برنامه ما نبود ولی به پیشنهاد یکی از همنوردان و موافقت سرپرست برنامه، قرار بر این شد که بازدید کوتاهی از این جنگل زیبا و مرداب خزه ای آن انجام دهیم.

بعد از عکاسی و قایق سواری در مرداب زیبای آن و در هوای آفتابی حدود ساعت ۱۲ ظهر به روستای زیبای ماسوله رسیدیم.

ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در ۶۰ کیلومتری رشت و ۳۶ کیلومتری غرب فومن قرار دارد. این روستای زیبا با معماری پلکانی منحصر به فردش محلی دنج برای کسب آرامش و رهایی از جنجال زندگی شهری است.

حدود ۳ ساعت به گشت زنی و عکاسی و بازدید از خانه هایی با ایوان های تزیین شده با گلهای شمعدانی و کافه های زیبای رو به کوهستان و خرید از فروشگاه های سنتی منطقه سپری شد.

سپس به سمت منطقه ییلاقی ماسال حرکت کردیم. نهار را در رستوران بین راهی صرف کردیم و ساعت ۱۷:۳۰ به محل اسکانی که قرار بود ۲ شب را در آنجا سپری کنیم رسیدیم. بعد از کمی استراحت در سوییت های مجهز محل اسکان، شب را در کنار آتش به انجام بازی های گروهی و صرف چای گذراندیم. بعد از صرف شام از مطالب آموزش عکاسی مهدی پوراکبر و محسن مهرنگاری بهره بردیم.

صبح روز چهارشنبه ۹ آبان و سومین روز از سفرمان، برنامه بازدید از ارتفاعات ماسال و ییلاقات اولاسبلانگاه را داشتیم. اولاسبلانگاه، روستایی واقع در غرب گیلان و ۲۷ کیلومتری شمال غرب شهر ماسال است.

ساعت ۹ به همراه یک راهنمای محلی به سمت ارتفاعات اولاسبلانگاه حرکت کردیم و بعد از طی مسیری ۴۵ دقیقه ای، به ابتدای مسیر پای کوه رسیدیم و کوهپیمایی در منطقه بکر و دیدنی اولاسبلانگاه و در شیب ملایم آن آغاز شد.

در ابتدای مسیر، هوا آفتابی بود و با افزایش ارتفاع، به میزان ابرها افزوده می شد. این امر باعث ایجاد مناظر شگرفی شده بود که چشم از دیدن آنها سیر نمی شد و هیجان عکاسی در این مناظر را در بین همنوردان بیشتر می کرد. در تمامی مسیر  پر از پیچ و خم تپه ها، دام و طیور به طور پراکنده دیده می شدند.

در طول مسیر به غیر از دشت ها و تپه های سرسبز و بکر شاهد مناطق جنگلی با درختان سر به فلک کشیده نیز بودیم. در نزدیکی قله ای که مقصد نهایی پیمایش ما بود مه غلیظی وجود داشت که با تابش خورشید گاهی از شدت آن کاسته و گاهی غلیظ تر می شد.

تقریبا تا ارتفاع ۲۴۰۰ متر صعود کردیم. تماشای بازی زیبای ابر و مه و خورشید و آسمان و کوه در این نقطه سهم ما از صعود به بهشت مه آلود اولاسبلانگاه بود. بعد از استراحتی کوتاه ۲۰ دقیقه ای و عکاسی، آماده بازگشت شدیم.

در طول مسیر برگشت هوا کاملا مه آلود بود. عبور از میان این مه زیبا در بین درختان سر به فلک کشیده و دشت ها تجربه زیبا، هیجان انگیز و عجیبی بود که شاید تعداد اندکی از همنوردان تا به حال آن را تجربه کرده بودند. پیمایش رفت و برگشت ما در این بهشت زیبا تقریبا ۶ ساعت به طول انجامید و در حدود ساعت ۱۶:۳۰ به ابتدای مسیر رسیدیم و راهی محل اسکان شدیم و بلافاصله نهاری که از قبل برایمان مهیا شده بود صرف کردیم و ادامه شب به گپ و گفت و بازی های گروهی سپری شد.

صبح روز پنج شنبه ۱۰ آبان و چهارمین روز از سفر، برنامه بازدید از سایت تاریخی قلعه رودخان و سپس حرکت به سمت بابلسر بود. قلعه رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهر فومن در روستای رودخان ساخته شده. ساعت ۷ صبح، بعد از تحویل محل اسکان همگی سوار بر اتوبوس، ماسال را به سمت قلعه رودخان ترک کردیم.

تقریبا در انتهای مسیر جاده به سمت قلعه رودخان یکی از پلها خراب شده بود و امکان عبور اتوبوس از آن نبود. بلافاصله با هماهنگی سرپرست برنامه، توسط دو دستگاه نیسان ادامه مسیر دادیم. حدود ساعت ۱۰ صبح به ابتدای مسیر پله ها رسیدیم و بعد از گذشت حدود یک ساعت و نیم و با طی کردن حدود ۱۰۰۰ پله به بالای قلعه رسیدیم. در طول مسیر پله ها نیز استراحتگاه هایی وجود داشت که با توجه به خستگی اعضای تیم هر از گاهی در یکی از این محل ها استراحت می کردیم. هنگامی که به قلعه رسیدیم هوا تقریبا مه آلود بود و تصویر قلعه در این هوای مه آلود، زیبایی و شگفت انگیزی آن را چندین برابر کرده بود.

حدود یک ساعت به تماشای دژ مه آلود و گشت و گذار در قسمت های مختلف آن و عکاسی پرداختیم و سپس به سمت پایین حرکت کردیم. در هنگام بازگشت باران شروع شده بود و این بار نیز تجربه دل انگیز پیمایش در باران در مسیر پله های قلعه رودخان برایمان فراهم شد. خوشبختانه به توصیه سرپرست اکثر همنوردان لباس ضد آب همراه خود داشتند و در شرایط خوب در حدود ساعت ۱۴:۳۰ به پایین پله ها رسیدیم و بلافاصله برای صرف نهار به رستورانی که در همان نزدیکی بود رفتیم و مجدد بعد از ۱۵ دقیقه نیسان سواری در باران، ساعت ۱۶:۴۵ سوار بر اتوبوس راهی بابلسر شدیم. حدود ساعت ۱۲ شب به متل ساحلی در بابلسر رسیدیم و در ۵ اتاقی که برایمان رزور شده بود مستقر شدیم.

روز جمعه ۱۱ آبان روز پایانی سفر و حرکت به سمت مشهد بود. با وجود بارندگی در همان ابتدای صبح به ساحل رفتیم و از ساحل بارانی نهایت لذت را بردیم تا این که بخت یاری کرد و باران قطع و آسمان کمی صاف و خورشید پدیدار شد که شادیمان را چند برابر کرد.

ساعت ۱۰ بعد از جمع آوری لوازم سوار بر اتوبوس راهی مشهد شدیم. بعد از گذشت ۱۴ ساعت، حدود ۱۲ بامداد شنبه در سلامت و امنیت به مشهد رسیدیم و پرونده این سفر دل انگیز و رویایی که همراه بود با تجربه های هیجان انگیز در روزهای آفتابی و بارانی و مه آلود نیز بسته شد.

با سپاس از ارکان برنامه:

  • سرپرست: مجیدرضا وزیری
  • سرقدم: خلیل غفورنیا
  • عقبدار: مهدی اسماعیل نیا
  • امدادگر: مهدی پوراکبر
  • عکاسان: محسن مهرنگاری و مهدی پوراکبر
  • گزارش نویس: مرضیه دین پناه

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *