گزارش برنامه چشمه سبز – ۲۱ دی ۹۷
۱۳۹۷-۱۰-۲۳
گزارش برنامه قله سوسن – ۲۸ دی ۹۷
۱۳۹۷-۱۲-۲۱

برنامه پرنده نگری در شبه جزیره میانکاله، طبق تقویم شش ماهه باشگاه کاویان، روزهای ۲۶ تا ۲۸ دی ماه به سرپرستی محمد موسوی برگزار شد.

ساعت ۲۲ روز چهارشنبه به همراه ۱۳ نفر از اعضای باشگاه به وسیله اتوبوس به سمت بهشهر حرکت کردیم. حدود ۸٫۳۰ دقیقه صبح روز پنجشنبه همراه با آقای حر منصوری راهنمای مجرب برنامه به سمت میانکاله حرکت می کنیم. برای جلوگیری از اتلاف وقت صبحانه را داخل مینی بوس خورده و برای تعویض لباس هم به محل اسکان نمی رویم.


با توجه به پایین آمدن آب خزر محلی که هر ساله برای پرنده نگری می رفتیم تغییر کرده و تا ۳۵ کیلومتری عمق میانکاله جابجا شده است. محلی به نام میان قلعه که قبلا سایتی برای پرورش ببر در آن احداث شده که با توجه به بی تدبیری مسئولان عملا بی استفاده مانده است.
هوا بسیار سرد و سرعت باد شدت گرفته است. تعداد محدودی فلامینگو نشسته اند.

آرام ارام به سمتشان رفته و با تلسکوپ تماشایشان می کنیم.

بعد از یک ساعت با توجه به برودت هوا تصمیم می گیریم به داخل مینی بوس رفته و به سمت ساحل حرکت کنیم. در بین راه از محل پرورش اسب های اصیل و گاومیش بازدید می کنیم.


ساعت ۱۴ به ساحل اول ورودی منطقه می رسیم. قدم کوتاهی کنار ساحل زده و برای نهار و استراحت به محل اسکان می رویم.
محل اسکان سرای میانکاله منزل شخصی آقای حر منصوری می باشد که برای پذیرایی از تورها احداث شده است.
پس از صرف نهار به استراحت می پردازیم. باران شدت گرفته و اجازه خروج را نمی دهد.
با این حال ساعت ۲۰ پانچو پوشیده و برای قدم زدن به روستا می رویم. پس از یک ساعت و اندی پیاده روی به خانه بر می گردیم و شام را نوش جان کرده و پس از کمی گپ و گفت به خواب می رویم.


روز جمعه ساعت ۸ از خواب بیدار می شویم. باران همچنان ادامه دارد… پس از صرف صبحانه به سمت بندر ترکمن حرکت می کنیم. هوا سردتر از دیروز است. با توجه به شرایط گروه و اطمینان از عدم حرکت قایق ها به سمت آشوراده امروز برنامه پرنده نگری به بازارگردی تغییر داده و پس از بازدید از دو فروشگاه صنایع دستی و دیدن فرش ها و گلیم و گبه و … بسیار زیبا و گران قیمت به بازار ساحلی رفته و پس از صرف نهار به سمت گرگان حرکت می کنیم.
ساعت حرکت اتوبوس ۱۵٫۴۵ به سمت مشهد است. با تاخیر کوتاهی حرکت می کنیم. مسیر به سمت مشهد با بارش برف و باران همراه است ساعت ۳ بامداد روز شنبه به مشهد میرسیم و برنامه را به پایان می رسانیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *