گزارش برنامه قله گرگ – شهریور ۹۷
۱۳۹۷-۰۷-۰۳
گزارش برنامه قله سوقند – ۶ مهر ۹۷
۱۳۹۷-۰۷-۰۸

ویژه برنامه پاکسازی دره ازغد به مناسبت روز ملی غارها و دره های پاک، از سوی کارگروه حفظ محیط کوهستان باشگاه کوهنوردی کاویان برنامه ریزی و به سرپرستی محمد یوسفی برگزار شد.

این برنامه با حضور ۱۰ نفر از اعضای باشگاه، با هماهنگی کارگروه حفظ محیط کوهستان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی روز جمعه ۶ مهرماه ۹۷ انجام شد.

دره ازغد یکی از زیباترین و پر آب ترین دره های حومه شهرستان مشهد است که علاوه بر اهالی محلی، گردشگران زیادی در این منطقه رفت و آمد می کنند. متاسفانه علاوه بر رهاسازی زباله های مختلف از جمله جعبه های میوه شکسته، قوطی های سم، تایر ماشین و غیره توسط کشاورزان منطقه، گردشگران نیر نسبت به زباله های تولید شده خود بی تفاوت بوده و آن ها را به راحتی در طبیعت زیبای دره ازغد رها کرده بودند.


با همکاری همنوردان علاقه مند به محیط زیست در باشگاه کاویان، قسمتی از دره ازغد برای پاکسازی انتخاب شد. در این برنامه ۷ کیسه انواع زباله خشک از مسیر دره و رودخانه جمع آوری و در پایان برنامه به وسیله خودروی یکی از اهالی  دلسوز روستا، از منطقه خارج و به نزدیک ترین سطل زباله مکانیزه منتقل شد.


یکی از مهمترین عوامل آلودگی منطقه، فقدان ماشین حمل زباله و نبود سطل زباله در داخل روستا و دره می باشد. امید است شورای روستای ازغد با همکاری شهرداری منطقه و دادن آموزش های مناسب به ساکنان و گردشگران  به حفظ طبیعت زیبای منطقه کمک نمایند.

 

گزارش از فاطمه مرام
مسئول کارگروه حفظ محیط کوهستان باشگاه کوهنوردی کاویان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *