معرفی برنامه قله شاه البرز
۱۳۹۸-۰۷-۰۳
گزارش برنامه سفر به کاشان – اردیبهشت ۹۸
۱۳۹۸-۰۷-۰۷

برنامه صعود به قله سماموس، طبق تقویم شش ماهه باشگاه کاویان، روزهای ۵ تا ۹ تیرماه ۹۸ به سرپرستی وحید هریوندی برگزار شد.

قله سماموس (سماموز) با ارتفاع ۳۷۰۳ متر، بلندترین قله در استان گیلان است. این قله در شرقی‌ترین قسمت استان (هم‌مرز با استان مازندران) در شهرستان رودسر قرار دارد و روستاهای جواهرده (رامسر)، جنت‌رودبار، چورتی (سادات‌شهر)، جواهردشت (کلاچای)، کاک‌رود و پرچ‌کوه (رحیم‌آباد) در نزدیکی آن واقع شده اند.


ساعت ۲۱ روز چهارشنبه، پنجم تیرماه ۱۳۹۸، تیمی ۹ نفره از پایانه امام رضا مشهد با اتوبوس وی ای پی به سمت آمل حرکت کرده و در ساعت ۱۲ ظهر روز پنجشنبه به این شهر رسیدیم.

سوار بر مینی بوس شده و به سمت رامسر و جواهرده حرکت کردیم. با توجه به شلوغی جاده و توقف جهت خرید ساعت ۱۷ در هوایی کاملا مه آلود وارد جواهرده شده و در یک خانه روستایی ساکن شدیم.

همزمان با مه، نم نم باران در جواهرده شروع شد و با قدم زدن در این روستای زیبا از هوای دل انگیز آن لذت بردیم.
ساعت ۵:۱۵ دقیقه صبح روز جمعه ۷ تیرماه پیمایش خود را با معرفی فائزه سید حسینی به عنوان سرقدم، مرضیه ساعدی به عنوان امدادگر، نفیسه رضایی به عنوان سفیر محیط زیست و محمدرضا سارانی نژاد به عنوان عقبدار در گرگ و میش صبحگاهی آغاز کردیم.

معمولا تیم هایی که از سمت جواهرده صعود می کنند، تا معدن و ارتفاع سه هزار را با ماشین طی می کنند ولی ما از روز اول برنامه ریزی برای صعود به این قله تصمیم گرفته بودیم که پیمایش را از روستا و ارتفاع ۱۸۵۰ شروع کنیم تا از زیبایی های مسیر حداکثر استفاده را ببریم.

بعد از گذر از خانه های روستایی و رستوران ها، پیمایش از کنار رودخانه و در دره سر سبز و بسیار زیبا ادامه یافت.

بعد از سه ساعت پیمایش در دشتی سر سبز به آخرین چشمه مسیر، چشمه برتول رسیدیم، بعد از پر کردن ظروف آب مجدد حرکت کردیم.

گروه آهسته و پیوسته حرکت می کرد. ساعت ۹:۴۰ برای صبحانه در نزدیکی معدن توقف کردیم.


هر چه ارتفاع بیشتر می شد، دریای ابر بزرگتر و زیباتری در ارتفاع پایین تر دیده می شد.

حرکت خود را در زیبایی بی نطیر منطقه ادامه دادیم و ساعت ۱۳:۱۵  همگی در سلامتی و شادی بسیار بر روی قله سماموس، بام استان گیلان قرار گرفتیم.

ساعت ۱۴:۱۰  بعد از گرفتن عکس و استراحت به سمت پایین حرکت کردیم.
ساعت ۱۶ مجدد تیم در معدن توقف و مشغول صرف ناهار شدیم. تصمیم بر این گرفتیم که از معدن تا روستا را با ماشین رفته، تا از زمان باقی مانده سفر بیشترین بهره را ببریم. تیم بعد از رسیدن به روستا، بلافاصله لوازم خود را از خانه روستایی به ماشین ها انتقال داده و به سمت رامسر حرکت کردیم.

نفرات تیم ساعت ۱۸ در ویلایی زیبا در ساحل رامسر کوله های خود را قرار دادند و بعد از استحمام همگی راهی ساحل شدیم تا به تماشای دریا بنشینیم.
ساعت ۱۴ روز ۹ تیرماه بعد از تحویل دادن ویلا به سمت پایانه رامسر حرکت کرده و ساعت ۱۵ با اتوبوس وی ای پی به سمت مشهد حرکت کردیم و در ساعت ۷:۳۰  صبح روز یکشنبه برنامه در مشهد خاتمه یافت.

1 دیدگاه

  1. رمضان توحیدی گفت:

    با عرض سلام و خدا قوت و تبریک صعودتون به قله سماموس عزیز من امروز داشتم گزارش صعود ها رو مطالعه میکردم خیلی خوشحال شدم که به گزارشی از کوهنوردان عزیز شهر خودمون برخورد کردم که از نظر زمانبندی بیشتر به کارم میاد واقعا تبریک عرض میکنم گزارش بسیار زیبا و جامعی نوشتین فقط یک نکته برام موندکه چرا آمل پیاده شدین چرا با اتوبوسهای رشت نرفتین رامسر پیاده بشین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *